Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-11-18 Jaworzno - wejście na Górę Kościuszki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4443
od września 2006

2011.11.25 22:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Górą Kościuszki przez niejaka przekorę nazywam hałdę znajdującą się na obszarze ograniczonym ulicami Rzemieślnicza, Chopina, Izydora oraz fragmentem obwodnicy. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu śródmieścia Jaworzna, jako wspomnienie po szybie Kościuszko. Oto fragment mapy firmy Compass z jej lokalizacja oraz oznaczoną kolorem fioletowym trasą obejmującą ten fotoreportaż.Tym razem startuję z ulicy Chopina.Już od samego skraju trafiam na pierwszy śmietnik.

Ponury nastrój wobec tego faktu podkreślały zasychające owocostany dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra.Idziemy dalej. Śmieci nie ubywa.Przypominam, to nie jakieś zapomniane peryferie, tylko ścisłe centrum miasta, okolica przyszłego "nowego rynku".Do szczytu jest już blisko. Wśród krzewów jak widać dominuje dziki bez czarny - Sambucus nigra.W runie wśród siewek pojawia się już dąb szypułkowy - Quercus robur. Znaczy, pokazuje się drugie pokolenie lasu.Tym nie mniej drzewostanie dominują brzoza brodawkowata - Betula pendula oraz topola osika - Populus tremula, przedstawiciele pierwszego pokolenia lasu.Na szczycie nie brak również robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.

Są tutaj również jeżyny - Rubus. Nie będę się silił na ich oznaczanie.Poza tym i tutaj wkroczyła nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.A poza tym drzewostan przypomina zaniedbany park.Szczytowe partie hałdy są pobrużdżone V-kształtnymi dolinami, które są zapewne pamiątką po pierwszym okresie sypania hałdy.

Oto widok w kierunku zachodnim.Śmieci jest tutaj jakby mniej, ale ktoś i tak miał poczucie humoru.A pod nogami mamy większe skupisko jeżyny popielicy - Rubus caesius.Idę dalej wzdłuż zachodniej krawędzi hałdy. Tutaj w drzewostanie dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.W runie pojawia się nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas, teraz już nieco zmaltretowana przez pierwszy atak mrozu.

Rosną one w najgłębszej ze szczytowych dolinek.W tej okolicy aż po kraniec południowy na szczycie pojawiają się płaty z trzciną pospolitą - Phragmites australis.

Tutaj też znajdują się najstarsze w okolicy brzozy brodawkowate - Betula pendula.To dowód na to, że las zaatakował hałdę z kierunku południowo-zachodniego.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji