Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-11-18 Mysłowice, na Słupeckiej Górce
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4471
od września 2006

2011.12.05 17:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zanim tego dnia zwiedziłem kilka miejsca w Jaworznie udałem się do Mysłowic. Jednym z odwiedzonych tego dnia miejsc była położona na północny-zachód od Brzęczkowic Słupecka Górka. Dawno, dawno temu jej ozdobą była Wieża Bismarcka. Teraz jest tam las. kilkakrotnie pokazywałem tę okolicę, teraz jest to próba pokazania stanu obecnego. Zacznijmy od w miarę dokładnych współrzędnych geograficznych. N: 50st, 13min, 38sek.; E: 19st, 9min, 32sek.
Do miejsca docieramy ścieżką równoległa do cmentarza. Tym nie mniej zaczynamy od lasu. Na początku widać, że w drzewostanie rządzi brzoza brodawkowata - Betula pendula. Są też pojedyncze dęby szypułkowe.Tuż przy ścieżce znajduje się zamaskowane opadłymi liśćmi stanowisko ogniowe pod moździerz.Na jednym z drzew pojawiła się pasyjka. To nowość w porównaniu z poprzednimi wizytami.Największą atrakcją jest tutaj pomnikowy buk zwyczajny - Fagus sylvatica. Tym razem odnotowałem, że drzewo wciąż stoi i jest całe.Od buka odbijamy w lewo. Tutaj spory kawał lasu został wycięty, dzięki czemu pojawiła się platforma widokowa.Naszym celem był widoczny wśród brzóz głaz.Gdzieś w tej okolicy stała wspomniana wieża. Na głazie na okoliczność naszego wstąpienia do Unii Europejskiej umieszczono tablicę w ramach kreacji "Trójkąta Trzech Prezydentów". Ponieważ oryginał zniknął, pojawiła się nowa, jako pomnik polskiego nieuctwa. Tę skorygowano poprzez naklejenie folii z prawidłową treścią. Niestety to rozwiązanie nie wszystkich satysfakcjonuje. Dlatego znowu można zapoznać się z błędną treścią.

A poza tym wciąż tkwią tutaj schrony bojowe z czasów II wojny światowej.Wracamy, rozglądając się po lesie. Śmieci właściwie nie widać, ale to tylko dzięki dopiero co opadłym liściom.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji