Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-11-12 Zabierzów, pożegnanie kamieniołomu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4480
od września 2006

2011.12.09 22:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy spacer w rejonie kamieniołomu i restauracji Grube Ryby w Zabierzowie. W tym odcinku pokaże to co przykuło moją uwagę na trasie oznaczonej na mapie firmy Compass kolorem żółtym.Wciąż znajdujemy się w południowo-zachodnim zakątku dolnego wyrobiska.Pod ścianą leży kilka głazów wapieni jurajskich.

Na kilku z nich malownicze wzory tworzą korzenie wierzb.A to sprawcy tego zamieszania.W tym zakątku w ścianie kamieniołomu jest więcej kredy niż jury, ale ja tam istotnej różnicy nie widzę.Opuszczamy to miejsce. Jeszcze ostatni rzut oka na korzenie przybyszowe. Tym razem dotyczy to wierzby iwy - Salix caprea.Po drodze mijamy jeszcze kwitnący wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Jest też porażona przez Golovinomyces cichoracearum nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Zmierzamy teraz w stronę górnego kamieniołomu. Ta odkrywka to zdecydowanie kreda.Zabierzów sporo inwestuje w infrastrukturę turystyczną.Górny kamieniołom jest bardziej zarośnięty. Tutaj między innymi dokumentowałem kalekie drzewa, tak jak te brzozy brodawkowate - Betula pendula.W samym wyrobisku dominuje kreda.Ale i tutaj nie brak problemów z wodą, o czym świadczą zarośla z wierzbą purpurową - Salix purpurea.

A to kolejna okaleczona brzoza brodawkowata - Betula pendula.Na ścianach wyrobiska zobaczymy również malowidła naskalne.A tak ta ściana wygląda powyżej.Powoli opuszczamy i to wyrobisko. Po drodze mijamy wierzbę iwę - Salix caprea.Zobaczymy też trochę śmieci.Oto kolejna okaleczona brzoza brodawkowata - Betula pendula.Jeszcze jedno spojrzenie na głazy.Jeszcze jedno spojrzenie na kępę wierzby purpurowej - Salix purpurea.I już jesteśmy poza kamieniołomami. Przed nami skraj lasu.Po obu stronach dość szerokiej drogi znajdują się zarośla z dominacją grabu zwyczajnego - Carpinus betulus.A to dość okazałe dęby szypułkowe - Quercus robur.

Gdzieś tutaj szlak miał wchodzić w las ale trochę się pogubiliśmy. Na wszelki wypadek poszliśmy przez łąkę do drugiego końca tego samego szlaku. Ostatecznie naszym kolejnym celem była Zapałka.Z łąki spoglądamy ku północy. My znajdujemy się na Grzbiecie Tenczyńskim, w dole znajduje się Rów Krzeszowicki a na horyzoncie Wyżyna Olkuska.A to już szlak, który prowadzi w głąb lasu.Na ciąg dalszy zapraszam do kolejnego, trzeciego odcinka.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji