Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-11-12 Zabierzów, przez las do Zapałki.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4482
od września 2006

2011.12.10 20:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po opuszczeniu kamieniołomu i dotarciu do "szlakostrady" ruszyliśmy raźno na południe aby osiągnąć główny cel naszej wyprawy, czyli radar zwany "Zapałka". Na mapie firmy Compass ten odcinek naszego spaceru oznaczyłem kolorem fioletowym.Początkowo w drzewostanie dominują buki zwyczajne - Fagus sylvatica, dość młode, jak widać na załączonych obrazkach.

Nieco dalej znajduje się starszy drzewostan sosnowy. W cieniu sosen zwyczajnych - Pinus sylvestris rosną już następcy. Jest to buk zwyczajny - Fagus sylvatica.Przy drodze pojawił się dereń świdwa - Cornus sanguinea.Tutaj oglądamy go na tle młodej buczyny oraz górującego na nią drzewostanu sosnowego.Mijamy teraz skupisko jeżyn - Rubus. Oczywiście nie podejmuję się nazwania tego gatunku, chociaż przypomina Rubus pedemontanus.

Jeszcze ostatni rzut oka na następców boru i ruszamy dalej.Znowu natrafiamy na buczynę w średnim wieku.Mech w runie to żurawiec falisty - Atrichum undulatum.Na poboczu drogi, którą szliśmy malowniczo prezentował się trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Gdzieś tak na trawersie Zapustnego Dołu w runie lasu pojawiła się pokrzywa zwyczajna - Urtica dioca.Ważne jest również pojawienie się okazałych osobników innych gatunków drzew liściastych. Oto klon jawor - Acer pseudoplatanus.

Dalej idzie mocno okaleczony, ale znakomicie gojący swoje rany jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Oto kolejny klon jawor - Acer pseudoplatanus.Dalej idzie mieszanka derenia świdwy - Cornus sanguinea oraz siewek jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.W ramach upraw leśnych natrafiliśmy na płat z jodłą pospolitą - Abies alba.

A górą na razie dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris oraz świerk pospolity - Picea abies.Zza drzew prześwituje już ogrodzony obszar z radarami.Ale póki co głowy w dół. Oto dominująca w tej partii lasu nerecznica samcza - Dryopteris filix mas.

I wreszcie kończy się odcinek trasy prowadzącej w kierunku południowym.Skręcamy teraz ku wschodowi. Droga prowadząca do radaru musi być dobra.Samemu radarowi zrobiłem tylko jedno zdjęcie.Pozostałe instalacje znajdują się tymi modrzewiami - Larix.

Na polu po prawej stronie drogi rosła rzepa - Brassica rapa ssp. rapa.Jeszcze ostatni rzut oka na instalacje i ruszamy dalej. Zapraszam do kolejnego, ostatniego zabierzowskiego odcinka.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji