Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-12-02 Chrzanów, między Topolową a Chechłem
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4487
od września 2006

2011.12.11 23:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W poprzednim odcinku opisałem wschodni koniec obwodnicy, chociaż realnie rzecz biorąc, patrząc na mapę jest to jej południowy koniec. Tym razem zdecydowanie poruszamy się na wschód od jej południowego końca. Zresztą wszystko widać na mapie firmy Compass.Znajdują się tutaj rozległe trawiaste przestrzenie z rzadka porośnięte drzewami, takimi jak ta sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Dominuje trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios. Przede mną zwałka budowlana, materiał z wykopów pod budowę nowego szpitala.Jest tutaj także sporo śmiałka darniowego - Deschampsia caespitosa.Stoki zwałki porastają krzewy.Po drodze wśród suchych traw wypatrzyłem jeszcze turzycę owłosioną - Carex hirta.Na razie znajduję się w dolinie. Nade mną ulica Topolowa a za nią nowy szpital.Idę teraz na górę. Po drodze mijam zejściowe nawłocie kanadyjskie - Solidago canadensis.Powierzchnia zwałki także jest trawiastą przestrzenią.Za to z góry rozciąga się wspaniały widok. Las zamykający linię horyzontu znajduje się na prawym brzegu Chechła.Na powierzchni zwałki pojawiły się nieliczne krzewy.Wśród nich jest wierzba purpurowa - Salix purpurea.

Droga na dół jest bardzo stroma. Jak widać cały ten teren jest rozjeżdżony przez pojazdy terenowe. Ja zachowując ostrożność z trudem zszedłem na dół.

Idziemy dalej. Teraz wśród traw da się rozpoznać mozgę trzcinowatą - Phalaris arundinacea.Dość szybko idę dalej. Na razie nie ma nic nadzwyczajnego.Las z trudem zdobywa ten teren. Sosna zwyczajna - Pinus sylvestris tworzy bardzo ekstremalne formy.Powoli zbliżam się do byłego koryta rzeki Chechło.

Tutaj aktywność miłośników jazdy terenowej daje bardzo ciekawe efekty.Nadrzeczne zarośla są dość gęste. Pomiędzy nimi pojawia się także śliwa tarnina - Prunus spinosa.Tutaj także wystąpiła mozga trzcinowata - Phalaris arundinacea.Trawę porażała rdza wieńcowa - Puccinia coronata - sprawdzone pod mikroskopem.W nadrzecznych zaroślach dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.

Dla odmiany w runie dominuje mozga trzcinowata - Phalaris arundinacea.W drzewostanie pojawiają się pojedyncze olsze czarne - Alnus glutinosa.Po byłym korycie Chechła pozostały tutaj także niewielkie mokradła.Chechło skrywa się wśród tych traw.Zbliżając się do rzeki widzimy trwającą budowę przeprawy.Spoglądamy w górę rzeki. Wzdłuż brzegu biegnie jedna z dróg wykorzystywanych do jazdy terenowej.Woda w rzece jest bardzo czysta.

Można się o tym przekonać podchodząc blisko, coraz bliżej.

Zmierzamy teraz ku budowie.Woda bardziej stoi niż płynie. Rosnący w nurcie krzew przechwycił trochę śmieci.Teraz widać, dlaczego woda stanęła. Po prostu bród został nieco podwyższony w związku z trwającą budową.Przeszedłem na drugą stronę korzystając z ułożonych w nurcie trylinek. W rzece widać kamień porośnięty glonami.A za przeprawą powstała miniaturowa kaskada.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji