Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-12-02 Chrzanów, spacerkiem przez Łazienki - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4490
od września 2006

2011.12.15 21:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po przejściu na drugą stronę Chechła ruszyłem do lasu znajdującego się na jego prawym, północnym brzegu. W tym odcinku dojdziemy do stawu i obejdziemy go od wschodu. Zerknijmy od razu na mapę firmy Compass.Na wschód od linii obwodnicy przecinającej las dominują brzozy brodawkowate - Betula pendula oraz sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.Po zachodniej stronie drzewostan jest zbliżony. Pojawia się więcej gatunków liściastych w tym olsza czarna - Alnus glutinosa oraz dąb czerwony - Ouercus borealis var. Maxima. Widoczne obniżenie to fragment byłego koryta rzeki. Prześwituje ono jako zielonkawy pasek.A to już spojrzenie na starorzecze Chechła w kierunku wschodnim. Chociaż regulacja rzeki miała miejsce w latach czterdziestych ubiegłego wieku wciąż nie pojawiły się tutaj drzewa.Idę tym samym starorzeczem w kierunku zachodnim. Póki co bez zmian.

W miejscach pozbawionych trawy dominuje jaskier rozłogowy - Ranuculus repens.Występuje tutaj w towarzystwie bądź to kościenicy wodnej - Myosoton aquaticum, bądź to gwiazdnicy gajowej - Stellaria nemorum.A poza tym bez zmian.Ponownie pojawiam się nad brzegiem uregulowanej rzeki.Z racji bliskości obwodnicy woda w rzece jest mętna.Między rzeką a krawędzią lasu biegnie wyraźny szlak wydeptany przez zwierzynę.Właściwy las znajduje się na bardzo wysokiej skarpie.Bliżej brzegu rzeki znajdziemy zarośla wierzbowe.Woda w rzece w dalszym ciągu jest mętna.Ponownie spoglądamy w stronę krawędzi lasu. Na jego skraju dostrzegamy skupisko nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.W dalszym ciągu pomiędzy krawędzią lasu a rzeką znajdujemy starorzecze.Zbliżam się już do mostu, który pełni tutaj rolę przeprawy dla pieszych.Jak widać tego dnia czeremcha amerykańska - Padus serotina wciąż miała zielone liście.A do mostku jest blisko, coraz bliżej.

Pomiędzy trawami znajdziemy jeszcze malinę właściwą - Rubus idaeus.Wkraczam teraz na wysoką skarpę.Zbliżam się do południowej krawędzi stawu.W tej okolicy jest on silnie zarośnięty trzciną pospolitą - Phragmites australis.W części południowej odsłania się jeszcze fragment tafli wody.

Staw to zatopiona piaskownia.W nadbrzeżnych zaroślach znajdujemy nerecznicę szerokolistną - Dryopteris dilatata.

Jest też siewka dębu czerwonego - Quercus borealis var. Maxima.

Ponownie wchodzimy na wysoki brzeg.Znajdujemy tutaj także niezbity dowód na to, że okolica jest odwiedzana.A to już las na wschodnim brzegu stawu. Jak widać biegnie tędy ścieżka rowerowa.Mamy tutaj wyraźny kontrast dwu zbiorowisk roślinnych na dwu siedliskach.Póki co skupiam się na piasku. Oto zbiorowisko z dominacją skalniczka siwego - Rhacomitrium canescens.

A tak w tej okolicy wygląda on oraz desantujące pomiędzy jego płatami sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.Plaża w sezonie letnim jest bardzo uczęszczana. Być może dlatego sukcesja roślinności napotyka tutaj na wyraźne opory.Pewną osobliwością jest korzeń tej sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.I tak dotarliśmy do północnego skraju stawu.Oczywiście poszukiwałem tutaj również grzybów pasożytniczych, ale bezskutecznie.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji