Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-12-10 Od Filipowic do Karniowic - część 7
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4514
od września 2006

2011.12.27 23:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Czas kończyć ten serial. Od razu przypominamy sobie mapę firmy Compass. Tym razem będziemy się poruszać wzdłuż trasy oznaczonej kolorem jasnoniebieskim.Ciągle jesteśmy w drzewostanie z dominującym bukiem zwyczajnym - Fagus sylvatica, któremu towarzyszy grab pospolity - Carpinus betulus.W runie lasu znajdziemy nerecznicę samczą - Dryopteris filix-mas.Towarzyszy jej gajowiec żółty - Lamiastrum galeobdolon.Jest tutaj również nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata.Drzewostan jest dość rzadki, tak jak na ten typ lasu przystało.Bliżej krawędzi lasu zjawia się sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.W runie lasu pojawia się orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Nieco dalej, na poboczu drogi mijamy fragment gleby na którym między innymi wyrasta żurawiec falisty - Atrihum undulatum.

Mimo, iż znajdujemy się blisko szczytu wzniesienia natrafiamy na sit rozpierzchły - Juncus effusus.Są też uwielbiające wilgotne miejsca trawy.Blisko krawędzi lasu w runie pojawiają się jeżyny - Rubus.Po wyjściu z lasu natrafiamy na trawiastą przestrzeń w której prym wiedzie trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.

Droga, którą idziemy jest bardzo wyraźna, chociaż na mapie, nie została zaznaczona.

Przy drodze mijamy owocującą śliwę tarninę - Prunus spinosa.Zaczynamy schodzić w dół. Majaczące, zalesione wzniesienie to góra Bartoska.Kolejne, łyse wzniesienie po drugiej stronie doliny to Góra Kowalikowa.Wzdłuż drogi napotykaliśmy liczne krzewy róży dzikiej - Rosa canina.Oto kolejne spojrzenie na górę Kowalikową.Droga schodzi coraz bardziej stromo w dół. Na jej poboczu mijamy owocujące głogi - Crataegus.Droga coraz bardziej zagłębia się w podłoże.Niektóre głogi na jej poboczu są na pewno kilkudziesięcioletnie.Schodzimy coraz szybciej.Zbliżamy się ku pierwszym zabudowaniom Karniowic.

A to już odcinek głównej drogi. Po jej lewej stronie płynie Potok Karniowicki, kolejny z cieków składających się na Rudawę.Zerknąłem jeszcze na jedno z drzew rosnących nad rzeką i na tym skończyłem dokumentację fotograficzną.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji