Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-11-22 Arkozowy Gródek w Kwaczale - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4518
od września 2006

2012.01.02 21:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po dość długiej przerwie spowodowanej przełomem roku wracamy do wąwozu Gródek w Kwaczale. W tym odcinku dalej poruszamy się w kierunku zachodnim a następnie południowym wędrując wzdłuż trasy oznaczonej kolorem ciemnoniebieskim. Tak to wygląda na mapie firmy Compass.Na początek fragment traktu, który Marian Kuc nazywał Soboniową Drogą.Zanim ruszmy dalej zerkamy jeszcze raz w głąb głównego odcinka Gródka.Na tym odcinku droga jest bardzo dobra, jak na tę okolicę. Powoli zbliżamy się do początku bocznej, zachodniej odnogi Gródka.

W drzewostanie po bokach dominuje olsza czarna - Alnus glutinosa.

Tak wygląda górna, północna część zachodniej odnogi Gródka.

Część drzew w tej okolicy została wycięta.Część gałęzi maskuje wejście do zasadniczego celu mojej wycieczki, czyli wspominanej zachodniej odnogi Gródka.

Spoglądamy teraz na południe. Zwracamy uwagę na kolejne egzemplarze kwitnących bluszczy - Hedera helix. W warstwie krzewów dominuje dziki bez czarny - Sambucus nigra.

Aby wejść do środka należało przejść po glinianym nasypie.Przedzieramy się przez zarośla dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra.Dolina niemalże od samego początku na klasyczny przekrój przypominający kształt litery V.W dalszej części nikną krzewy. W drzewostanie pojawiają się gatunki grądowe, głównie grab zwyczajny - Carpinus betulus.Są też śladowe ilości śmieci.I znowu klasyczne V w przekroju wąwozu.Na prawym stoku odsłaniają się pokłady dziwnego, czwartorzędowego konglomeratu.Skała posiada lepiszcze wapienne. Poza tym jej głównymi składnikami są otoczaki kwarcu i lidytu z arkozy kwaczalskiej. Znajdujemy tutaj także okruchy triasowych wapieni.

Część lepiszcza tworzy kalcyt włóknisty.

Pochodzenie tej skały jest bardzo dyskusyjne.

Oto otoczak kwarcu.A to już fragment z ostrokrawędzistymi wapieniami, świadczący o tym, że skała powstała w pobliżu.Jesteśmy już przy końcu niebieskiej kreski. W dalszej części wąwóz obniża się bardziej raptownie.Pod nogami w ściółce leżą okruchy tajemniczego konglomeratu.Zanim pójdziemy dalej rozejrzyjmy się wokół.W gardzieli znajduje się kolejny blok zwięzłej skały o charakterze konglomeratu.A w tej wnęce na lewym zboczy leżał ostatni duży araukaryt. Znajduje się obecnie w Ogrodzie Geologicznym w Muzeum w Chrzanowie. Pierwotnie w 1993 roku znaleźliśmy tutaj z Marianem Kucem dwa okazy. W 1996 roku jeden z nich wycieczka bandytów geologów rozbiła na części. Dopiero wówczas drugi z nich pozyskałem do naszego ogrodu.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji