Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-11-22 Arkozowy Gródek w Kwaczale - część 7
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4526
od września 2006

2012.01.04 18:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W siódmej, ostatniej części tego serialu zwiedzimy oznaczoną na mapie firmy Compass kolorem brązowym część Gródka położoną powyżej Soboboniowej Drogi oraz progu denudacyjnego.Będziemy się poruszać zgodnie z ruchem wskazówek zegara począwszy od miejsca, gdzie pętelka dotyka zielonej kropki oznaczającej szlak. Wzdłuż drogi znajduje się wyraźne ostrzeżenie przed przepaścią.

Ponieważ jest to miejsce trudno dostępne i położone blisko domów takie obrazki są zrozumiałe.

Wąwóz bardzo szybko staje się dość głęboki.Tam w dole także znajdziemy sporo śmieci, transportowanych chociażby przez wodę.

Stok jest bardzo stromy. Na dnie spoczywa powalona brzoza brodawkowata - Betula pendula no i oczywiście kolejna porcja śmieci.

Spoglądamy teraz dokładnie na południe. Oto klasyczny przekrój przypominający literę V.Zanim pójdziemy dalej zatrzymajmy się przy ściance arkozy, w której miłośnicy skrzemieniałego drewna wykopali potężną dziurę.

Stok po przeciwnej stronie jest zasypany i zarośnięty.Idę teraz ku dziurze, która ma około 1,5m głębokości.

Na dnie znajdują się szczątki dużego araukarytu, wydobywanego kawałek po kawałku. W 1993 roku ten araukaryt był na równi ze ścianą. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku wystawał na około 1,5m.Po wyjściu z dziury spoglądam ponownie na przeciwległą ścianę.Tutaj na krawędzi od bardzo wielu lat utrzymuje się pewien buk zwyczajny - Fagus sylvatica.Idę teraz w kierunku progu denudacyjnego. Przekrój wąwozu, jako dzieła płynącej wody jest niemalże klasyczny, by nie powiedzieć podręcznikowy.Spoglądamy w górę pod wschodnią ścianę.Zerkamy w tył na blok arkozy kwaczalskiej.Oto kolejny cypel zbudowany z tej raczej sypkiej skały. Ogranicza od południowy skraj bocznej odnogi.Przyjrzyjmy się teraz dokładnie korzeniom zdeterminowanego buka zwyczajnego - Fagus sylvatica.A pod nogami, tuż przed progiem denudacyjnym mamy istny śmietnik.A to już sam próg denudacyjny z pewnego oddalenia oraz z bardzo bliska. Drugie zdjęcie jest nieostre, za co bardzo przepraszam.

A tak z góry wygląda jego wschodnie obrzeżenie wąwozu poniżej progu denudacyjnego.Pora wracać.

Aby nie wracać tą samą drogą odbijam w lewo.Tutaj w ścianie arkozy tkwi kulista konkrecja lub toczeniec ilasty.

Sama arkoza, szczególnie w górnych warstwach jest bardzo sypka.Aby wyjść na drogę, musiałem przejść przez to.

Oto rzut oka w głębię dopiero co obejrzanego oddolnie wąwozu.Nawet tutaj w drzewostanie znajdziemy wspinające się bluszcze pospolite - Hedera helix. Zaiste w tym miejscu ta liana jest godna swojej nazwy.A komentarzem do niektórych obrazków z tej wyprawy niech będzie to zdjęcie.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji