Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-10-23 Trzebinia, dolina Rybnej i Balaton - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4537
od września 2006

2012.01.12 08:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugim odcinku tego trzebińskiego serialu przyjrzymy się dokładniej dwum środkowym stawom z ich ciągu znajdującego się w dolinie Rybnej. Na mapie firmy Compass trasa ta jest oznaczona kolorem jasnoniebieskim.Jesteśmy na grobli oddzielającej dwa stawy. Tutaj widzimy zbiorowisko z trzcinnikiem piaskowym porastające ten z nich w którym woda bywa najczęściej przez miesiąc w roku. Oczywiście trudno takie zbiorowisko kwalifikować jako murawę kserotermiczną, jako uczynili projektanci parku.Spoglądamy teraz na staw w którym woda bywa prawie zawsze. Przed nami za skarpą skrywa się Balaton.W tej okolicy wśród byle jakich traw napotkamy kozłek lekarski - Valeriana officinalis.Dla odmiany na skarpie za którą skrywa się Balaton rządzi jeżyna popielica - Rubus caesius.Pomiędzy nią znajduje się spora domieszka pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica oraz pojedyncze kępy nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Ruszam teraz w kierunku północnym ledwo widoczną ścieżką pomiędzy Balatonem a stawem. Wśród traw rządzi trzcinik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Oczywiście flora tego miejsca jest nieco bardziej bogata. Oto bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Jednakże, jak widać, trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios rządzi.Dopiero od niedawna pojawiły się warunki dla inwazji lekkonasiennej brygady pod postacią sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.w tej okolicy znajduje się ścieżka biegnąca stromo na szczyt skarpy. Tym razem ją ignoruję i podążam dalej na północ.Ścieżka biegnąca pomiędzy skarpą a stawem staje się coraz mniej wyraźna. Taflę wody przesłania łan trzciny pospolitej - Phragmites australis.

Bliżej kolejnego stawu pojawiają się sosny zwyczajne - Pinus sylvestris mające nieco ponad pięć lat.Przed nami kolejny staw, który tak naprawdę zamienił się wskutek bardzo wieloletnich zaniedbać w łęg wierzbowy. Na razie na pierwszym planie widzimy brzozę brodawkowatą - Betula pendula oraz zdziczałą gruszę domową - Pyrus communis.

Dotarłem już do południowo-zachodniego narożnika stawu który zamienił się w łęg.Ponieważ jak zauważyłem, nie było w nim wody, postanowiłem odbyć krótki spacer po jego dnie. Aby zrealizować swój cel musiałem przedrzeć się przez łan nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Kolejny pas przemijającej zieleni stanowił sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum.

Dalej, na dnie rządziła pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Trafił się również kosaciec żółty - Iris pseudoacorus.Z traw prym wiedzie mozga trzcinowata - Phalaris arundinacea.A to już drzewostan wierzbowy.W jego cieniu trafił się łan trzciny pospolitej - Phragmites australis.Idziemy dalej przedzierając się przez klasyczny zestaw roślin, czyli dopiero co wymienione gatunki.Wchodzimy pomiędzy wierzby.

Krzewy zagęszczają się. Wśród nich pojawia się dziki bez czarny - Sambucus nigra.Dalej idzie leszczyna - Corylus avellana.Do tego towarzystwa dołączył również jesion amerykański - Fraxinus americana.W sumie jest dość dziko.Większość drzew to wierzba biała - Salix alba.

Opuściłem na chwilę nieckę stawu.Na grobli znalazłem chrzan zwyczajny - Armoracia rusticana porażony przez bielika - Albugo candida.W niecce stawu najważniejsze są kępy turzycy Carex elongata.Jest także kolejne skupisko kozłka lekarskiego - Valeriana officinalis.Bardzo malowniczo prezentowała się rozeta ostrożnia błotnego - Cirsium palustre.

#6748
od września 2006

2013.06.06 07:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Turzyca w tym wątku oznaczona jako Carex elongata to Carex paniculata
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji