bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-10-25 Mysłowice - niedaleko od Realu
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4549
od września 2006

2008-10-25 Mysłowice - niedaleko od Realu #1

2012.01.16 20:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zaczynamy powrót do przeszłości. Kilka kolejnych odcinków zastanie poświęconych odbytej tego dnia wycieczce do Mysłowic. Zaczęliśmy od rejonu hipermarketu Real, a właściwie nieużytków położonych nieco na zachód i północny-zachód od niego. Tym razem podam tylko współrzędne geograficzne - N: 50st, 14min, 53sek; E: 19st, 6min, 41sek. Na początku leżące w nawłociach - Solidago bloki piaskowców karbońskich. Oto pierwszy z nich.Ma on wyraźnie bardzo drobną laminowaną strukturę.Na jego powierzchni znajdują się ślady po szczątkach roślin, niestety niemożliwych do oznaczenia.Ze współczesnej roślinności zwróciłem w tej okolicy uwagę na wiesiołek dziwny - Oenothera paradoxa.

A to już drugi kawałek piaskowca. Oglądamy zbliżenie jego powierzchni wraz z intruzja limonitową.Bloków spojonych limonitem jest w tej okolicy więcej. Prawdopodobnie mamy tutaj do czynienia z tak zwana zwałką budowlaną.

A to już blok piaskowca, który powstał z wyjątkowo mocno sponiewieranego piasku.A teraz zmiana scenerii. Stoimy nad brzegiem zatrutej Boliny, które właśnie jest zatruwana od strony Mysłowic. Cokolwiek by o tym nie sądzić wygląda to bardzo malowniczo.Są też ładne kwiatki. Oto bniec biały - Melandrium album z delikatną domieszką bylicy pospolitej - Artemisia vulgaris.

A poza tym nie jest tutaj zbyt sympatycznie.W tej okolicy znajdowała się kiedyś piaskownia, która w jakiś sposób sama się zrekultywowała.Z traw dominuje tutaj trzęślica modra - Molinia caerulea.

Znaczy się będę teraz musiał tutaj wkrótce powrócić, skoro w pobliskiej Słupnej znalazłem w ubiegłym roku pierwsze w Polsce stanowisko głowni z gatunku Neovossia moliniae na Molinia caerulea.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji