bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-10-25 Mysłowice - tam, gdzie była kopalnia
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4550
od września 2006

2008-10-25 Mysłowice - tam, gdzie była kopalnia #1

2012.01.16 20:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugiej części tego historycznego fotoreportażu pokażę co znajduje się w lesie położonym na północ od ulicy Stadionowa. Startujemy z rejonu Ćmoka. Byłem w tej okolicy dopiero co. Fotoreportaże z dnia 3 listopada 20011 znajdują się w tych dwu wątkach - https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/3280/456003.html i https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/3280/455869.html. Startujemy z okolicy wyznaczonej przez następujące współrzędne - N: 50st, 13min, 42sek; E: 19st, 7min, 57sek. Na początku mamy las z dominacją brzozy brodawkowatej - Betula pendula oraz dużą domieszką świerka pospolitego - Picea abies.

Wtedy po raz pierwszy dowiedziałem się, że w tej okolicy znajdowała się jedna z odkrywkowych kopalń węgla kamiennego. Oto co z niej pozostało.Jak widać niemalże wszystko pochłonął las.W barwach jesieni wygląda to bardzo malowniczo.Najbliżej kopalni rośnie pomnikowy buk zwyczajny - Fagus sylvatica. Wystarczy zerknąć do wskazanych wątków, aby przekonać się, że od tamtego czasu niewiele zmienił się on do dziś.

I pomyśleć, że tutaj była kopalnia.Idziemy dalej, kierując się ku południowo-wschodniemu skrajowi lasu.W drzewostanie, jako i dziś dominuje dąb czerwony - Quercus borealis var. Maxima.

Daje on bardzo ciekawe efekty plastyczne.

Tym sposobem dotarliśmy do kolejnego pomnikowego buka zwyczajnego - Fagus sylvatica.Niestety, wkrótce natrafiliśmy na dowód, że okolica jest w jakiś sposób cywilizowana.No cóż obecność szerokiej, dogodnej drogi dojazdowej wszystko tłumaczy.A nad drogą nachylają się gałęzie buka zwyczajnego - Fagus sylvatica.W dalszej części lasu natrafiam na skupisko dorosłych świerków pospolitych - Picea abies pośród brzozy brodawkowatej - Betula pendula.

O ile dobrze zrozumiałem znaki naniesione w ubiegłym roku na większość drzew w tym lesie to mamy do czynienia z bardzo historycznym wątkiem.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji