bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-10-25 Migawki z Imielina i Hołdunowa
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4551
od września 2006

2008-10-25 Migawki z Imielina i Hołdunowa #1

2012.01.16 22:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Trzeci i czwarty przystanek na trasie naszej wycieczki wypadły w Imielinie i Hołdunowie. W pierwszym przypadku zainteresowało nas głównie otoczenie świątyni wzniesionej w stylu, jak sądzimy gotyku angielskiego. Współrzędne geograficzne tego miejsca to - N: 50st, 8min, 46sek; E: 19st, 11min, 12sek. Spójrzmy od razu na sylwetkę kościoła.Oczywiście od razu zwróciliśmy uwagę na materiał budowlany, którym jest lokalny dolomit.Jest tutaj także rzeźba z drewnianą głową i betonowym korpusem.Teren wokół kościoła wyłożono kamieniami. Oto kawałek dolomitu z ciekawą bułą krzemienną.

A to już fragmenty innych buł krzemiennych.

Kolejną osobliwością była piękna druza kalcytowa.Nieco dalej trafił się blok z fragmentami szczątków koralowców.Na innym kamieniu znaleźliśmy spękany intraklast.A to już prawdziwy rarytas, druza czystych i bardzo okazałych kryształów dolomitu.I na zakończenie spaceru wokół kościoła jeszcze jedna buła krzemienna.Opuściliśmy rejon kościoła. Może to się wydać dziwne, ale wszystkie te osobliwe okazy geologiczne pozostawiliśmy na miejscu. W centrum Imielina zerknęliśmy jeszcze na pomnik powstańców śląskich.Spojrzeliśmy po raz ostatni na wieżę kościoła i ruszyliśmy w stronę Hołdunowa.Jesteśmy już w Hołdunowie. Teraz są to oczywiście Lędziny 3, ale lepiej pozostać przy historycznej nazwie. Wówczas była to pierwsza moja wizyta w tym miejscu z aparatem fotograficznym. Startujemy w okolicy o następujących współrzędnych geograficznych - N: 50st, 8min, 49sek; E: 19st, 8min, 4sek. Stoimy pod murem cmentarza i spoglądamy w stronę kościoła wzniesionego w stylu bóg wie jakim.Na cmentarzu spoczywa twórca śląskiej metody wytopu cynku.Jest tutaj także kilka historycznych nagrobków.Uwagę przyciąga pomnik poległych w pierwszej wojnie światowej.

W tej okolicy poza dziwacznym kościołem znajduje się jeszcze osiedle domków fińskich. To prawdziwa architektoniczna kakofonia.Spójrzmy jednak pod nogi. Piękna kaligrafia.A to już zniszczony żeliwny krzyż.A teraz opuszczamy cmentarz i mamy mały przerywnik botaniczny pod postacią szaroty błotnej - Gnaphalium uliginosum.

Bliżej kościoła rośnie dość okazała wiśnia osobliwa w odmianie kulistej - Prunus x eminens "Umbraculifera".Spójrzmy teraz na kościół z bliska.Cóż lepiej powrócić do botaniki. Oto głowienka pospolita - Prunella vulgaris wśród jastrzębca kosmaczka - Hieracium pilosella z delikatną domieszką krwawnika pospolitego - Achillea millefolium.

Przed kościołem stoi także dość osobliwe przedstawienie Jana Pawła II. Osobliwe, bo naszym zdaniem w stylu krasnal ogrodowy.

Cóż o gustach nie powinno się dyskutować, dlatego dość szybko powróciliśmy do naszego pojazdu. Po drodze zaliczyliśmy jeszcze kawałek dolomitu kruszconośnego ze szczątkami koralowców.Kolejny rodzaj tej skały posiadał interesujące nacieki grzybkowate.A na krótko przed ruszeniem w dalszą drogę uwieczniłem jeszcze tę hortensję - Hydrangea.Następnym przystankiem na trasie naszej wycieczki były Lędziny.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji