bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-10-25 Katowice - na Kamiennej Górze
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4554
od września 2006

2008-10-25 Katowice - na Kamiennej Górze #1

2012.01.18 18:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Aby dotrzeć do punktu startu kolejnego, ostatniego odcinka tego fotoreportażu musimy z centrum Lędzin dojechać do końca ulicy Zawiszy Czarnego, tak aby przejechawszy nad drogą Bielsko Biała - Warszawa stanąć na skraju lasu w punkcie o współrzędnych - N: 50st, 8min, 40sek; E: 19st, 5min, 56sek. Tutaj kończą się Lędziny a zaczynają Katowice. Okolica po której będziemy się poruszać została zaprezentowana w wątku z 3 kwietnia 2009 roku - https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/3280/399646.html oraz w wątku z 12 marca 2011 roku - https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/3280/399751.html.
Wówczas była wiosna. Teraz trwa jesień. Po obu stronach drogi widzimy typowy las gospodarczy zbliżony do boru mieszanego.W jego runie znaczącą rolę odgrywa orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Po bokach drogi spotyka się nieco starsze drzewa niż w zwartych drzewostatach.Jesteśmy już na skrzyżowaniu głównych dróg leśnych. Jak widzimy teren został mocno zmeliorowany.Oto typowa fizjonomia tego lasu. W tle prześwituje bardzo duża polana.Idziemy dalej. W dalszym ciągu patrzymy na las a właściwie uprawę leśną po lewej, czyli południowej stronie drogi. Jest on mocno zdrenowany. Każde zdjęcie zostało wykonane po przejściu kilkunastu metrów.I znowu typowa fizjonomia lasu.Jesteśmy już w miejscu gdzie ponownie skręcimy na północ. Na końcu tej drogi, chociaż tego nie widać znajduje się Kamienna Góra.Przy drodze na pniakach topoli - Populus sp. sp. podziwiamy wielkie zgromadzenie lakownicy spłaszczonej - Ganoderma applanatum.

A to już jeden z większych dołków na Kamiennej Górze, czyli kamieniołom, który sam się zrekultywował.Z roślinności najważniejszym obiektem godnym podziwiania jest tutaj o tej porze roku owocujący pokrzyk wilcza jagoda - Atropa belladonna. To najliczniejsze spośród znanych mi osobiście stanowisk tego gatunku.Rośliny te wyraźnie wybijają się ponad pozostałe gatunki runa, w tym masowo występujący tutaj wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum.Z drzew liściastych w tej okolicy trafiają się pojedyncze wiązy - Ulmus.Opuszczając ten teren spenetrowaliśmy jeszcze wnętrze kamieniołomów. Szukaliśmy ciekawych okazów geologicznych.Opuszczamy ten rejon. Idziemy w dalszym ciągu w kierunku północnym.W zmeliorowanym drzewostanie ponownie znaczącą rolę pełni orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Były też ciekawie przebarwione modrzewie - Larix.Ponownie skręcamy na wschód. W dalszym ciągu fizjonomia lasu nie ulega zmianie.Są też płaty pozbawione orlicy, ale tam dominuje trzęślica modra - Molinia caerulea.Trafiają się tutaj także dość stare świerki pospolite - Picea abies.Wzdłuż drogi mamy rowy z zatrzymaną wodą, co daje ciekawe efekty plastyczne.

Ponownie skręcamy na południe aby w końcu dojść do ulicy Zawiszy Czarnego.

Można te ostatnie zdjęcia skwitować krótko, w rejonie Kamiennej Góry bez zmian. Właściwie, gdyby nie to, że w tej części Katowic mamy sporo wawrzynka wilczegołyka - Daphne mezereum do podziwiania wiosną oraz pokrzyka wilczej jagody - Atropa belladonna do podziwiania jesienią spacer po tej okolicy nie byłby zbyt atrakcyjny.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji