bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-10-15 Chrzanów w barwach jesieni
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4558
od września 2006

2008-10-15 Chrzanów w barwach jesieni #1

2012.01.20 23:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W ramach powrotu do przeszłości zatrzymajmy się na chwilę w Chrzanowie. Oto fragment mapy firmy Compass z oznaczoną trasą tego krótkiego spaceru.Zaczynamy od ulicy Kościuszki i oglądamy ścianę najstarszej części I LO w Chrzanowie. Ten widok to już historia. Po renowacji gmachu w związku z obchodzoną w 2011 roku setną rocznicą istnienia placówki pnącza znikły.Jak widać dominuje winobluszcz japoński - Parthenocissus tricuspidata.Spoglądamy teraz na miejsce gdzie najstarsza część gmachu spotyka się w nieco młodszą.Tutaj w ogrodzie rósł jeszcze mocno przycinany skrzydłorzech kaukaski - Pterocarya fraxinifolia.Na złączeniu gmachów zielony chmiel zwyczajny - Humulus lupulus znakomicie kontrastuje z przebarwionymi winobluszczami - Parthenocissus obojga gatunków. Wszak doszedł jeszcze zaroślowy - Parthenocissus inserta

Jesteśmy teraz przy ulicy Focha. Tutaj ścianę kolejnego budynku ozdabia winobluszcz japoński - Parthenocissus tricuspidata.

Oto zbliżenie jego liści.Spójrzmy teraz na jego owoce. Podobno są trujące.

Oto ostatnie ujęcia tego gatunku. Przypominam sobie, że kiedyś, jakaś pani poprosiła nas o oznaczenie tajemniczego dłoniastego liścia, raczej tego gatunku, ale wszyscy mocno się gimnastykowaliśmy w temacie jaki to klon.

Klon w okolicy też był, po prostu zwyczajny - Acer platanoides.

A teraz przyjrzyjmy się bardzo dokładnie dalii z grupy odmian pomponowych.A to już okazała jemioła - Viscum album na jarzębinie - Sorbus aucuparia. Proszę sobie wyobrazić, że ta kiść wciąż jest na tej gałęzi. Drzewo, rosnące przy bardzo ruchliwej ulicy Oświęcimskiej jest już prawie suche. Żyje tylko sektor z jemiołą.

A teraz będzie nieco dłuższa sesja z niecierpkiem drobnokwiatowym - Impatiens parviflora. Jak widać gatunek jest łatwy do zapamiętania.

A teraz zaplecze jednego z pobliskich domów jednorodzinnych, który też jest oblegany przez winobluszcz pięciolistkowy - Parthenocissus inserta.

A na zakończenie coś smacznego, czyli prawdziwa winorośl - Vitis vinifera.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji