bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-10-05 Chrzanów, uroki jesieni
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4562
od września 2006

2008-10-05 Chrzanów, uroki jesieni #1

2012.01.22 20:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kiedy tamtego roku odbywał się zlot utkwiłem w Chrzanowie. Wówczas pod tym adresem - https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/7340/207230.html - umieściłem kilka zdjęć wykonanych w chrzanowskim parku w sąsiedztwie muzeum w którym pracuję. Na początku okolica fontanny oraz ciekawa kompozycja z gałązki platanu klonolistnego - Platanus x acerifolia oraz złotokapu - Laburnum anagyroides. Samotne drzewo, po prawej stronie, za ogrodzeniem fontanny to jabłoń domowa - Malus domestica.

A to już klomb pomiędzy budynkiem Muzeum a kamienicą pełniącą rolę biurowca położoną przy ulicy al. Henryka. Iglak na pierwszym planie to jedlica - Pseudotsuga menziesii. zielony krzew to pęcherznica kalinolistna - Physocarpus opulifolius.Spoglądam teraz w ulicę Mickiewicza od muzeum w kierunku ronda. W tym czasie trwała wymiana nawierzchni. Budynek po prawej stronie to Państwowa Szkoła Muzyczna.A to już moje muzeum, jeszcze przed początkiem generalnego remontu. Drzewo na pierwszym planie to klon zwyczajny - Acer platanoides. Zielona kępa po prawej stronie to grab zwyczajny - Carpinus betulus.Spoglądamy teraz na podwórko, gdzie na on czas jeszcze znajdowała się komenda policji.Krzew na pierwszym planie to dereń świdwa - Cornus sanguinea.Wracam ponownie do fontanny, która znajduje się w środkowej części parku od strony ulicy ulicy Słowackiego.W tym też czasie rozpoczął się generalny remont placu zabaw położonego od strony ulicy Oświęcimskiej. Wówczas nie wyglądało to ciekawie.

Mówiąc prostym językiem zniknęły wszystkie dotychczasowe urządzenia i kilka drzew.

Na szczęście ocalał i do dzisiaj ma się dobrze korkowiec amurski - Phellodendron amurense. Prawdopodobnie jest to jedyny egzemplarz tego gatunku w Chrzanowie. Było jeszcze kilka drzew na rynku, ale te usunięto w związku z jego przebudową w 2005 roku.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji