bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-10-05 Trzebinia - w cieniu wielkiej elektrowni - 1
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4567
od września 2006

2008-10-05 Trzebinia - w cieniu wielkiej elektrowni - 1 #1

2012.01.25 07:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia między innymi odwiedziłem północne kresy Trzebini. znajduje się tutaj wielka elektrownia, Siersza II. Jest też sporo lasów. W jej najbliższym otoczeniu ulokowane zostały trzy Zielone Perły Trzebini. W tym wątku pokazywałem znalezionego podczas tej wycieczki gwiazdosza - https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/206827.html. Został on nazwany Geastrum fimbriatum i nikt inny nie zgłosił, że się tak wyrażę wotum separatum. Na początku jednak mapa firmy Compass.Startuję z pętli autobusowej przy elektrowni. Na początku oglądam klon tatarski - Acer tataricum teraz Acer ginnala porażony przez mączniaka - Uncinula bicornis.

A oto charakterystyczne dla krajobrazu tej okolicy chłodnie kominowe.Bardzo szybko poszedłem do skrzyżowania z drogą prowadzącą do Czyżówki. W tej okolicy zwróciłem uwagę na kapliczkę.

Po krótkim kluczeniu w pobliskim lesie sosnowym natrafiłem na rzeczonego gwiazdosza - Geastrum fimbriatum. Okazy pozyskałem, jak to wówczas zaproponowałem, do grzybnika.

Tego dnia również bardzo uroczo prezentowały się muchomory czerwone - Amanita muscaria. Oto pierwszy z owocników oglądany blisko, coraz bliżej.A oto kolejny owocnik widziany odgórnie a następnie z boku.Trzeci owocnik tego gatunku, który przykuł moją uwagę był kompletnie łysy.

Bardzo szybko idę dalej. To już rozlewisko Koziego Brodu w obrębie Czyżowki. Tutaj kończy się ta rzeka jako Zielona Perła Trzebini. Potem tu już tylko kanał.

Na północ od niej, czyli na prawym brzegu znajduje się niezbyt szeroka dolina, którą kończy stosunkowo wysoka jak na tę okolicę wydma.Oto kolejny widok rzeki, która jest tutaj nieźle pokręcona.Wróćmy jednak na pobocze drogi. W tej okolicy masowo wystąpił czernidłak kołpakowaty - Coprinus comatus. Było na co popatrzeć.

I znowu po tym wszystkim bardzo szybko przemieściłem się przez wieś do skrzyżowania z ulicą Skalna. Tutaj także znajduje się ciekawa kapliczka.#18736
od września 2006

2008-10-05 Trzebinia - w cieniu wielkiej elektrowni - 1 #2

2021.01.18 22:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Acer tataricum z tego wątku to Acer ginnala.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji