bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-10-08 Z centrum Trzebini, przez Paryż do Płok - część 7
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4590
od września 2006

2008-10-08 Z centrum Trzebini, przez Paryż do Płok - część 7 #1

2012.02.06 21:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym odcinku wreszcie dotrzemy do Paryża. Przez samą miejscowość, która jest metropolią w przeciwnym tego słowa znaczeniu przemkniemy. Piękne okoliczności przyrody będę dokumentować w drodze do Paryża a następnie po jego opuszczeniu. Na mapie firmy Compass ten odcinek naszej trasy oznaczyłem kolorem brązowym.Jesteśmy na początku drogi. Aby dotrzeć do Paryża musimy skręcić w prawo.Przed skrzyżowaniem rośnie dość okazała sosna zwyczajna - Pinus sylvestris. Jej wiek oceniam na około 100 lat.Równie wiekowa sosna zwyczajna - Pinus sylvestris znajduje się przy samym skrzyżowaniu.

Tego roku to była piękna złota polska jesień.Po obu stronach drogi znajduje się bór mieszany.Bardzo malowniczo wyglądał wówczas dereń świdwa - Cornus sanguinea.

Spójrzmy teraz na las, który regeneruje się po akcji "przeminęło z wiatrem". Prawdopodobnie działo się to w 2005 roku.W luce pomiędzy sosnami zwyczajnymi - Pinus sylvestris pojawia się buk zwyczajny - Fagus sylvatica.Opuszczamy las i natrafiamy na dwie tablice, które mogą nas wprowadzić w zakłopotanie.Ale tuż przed zabudowaniami wszystko jest jasne.Teraz szybko pomknąłem w dół. Zaczyna się drugi odcinek. Ta część lasu to Trzebinia. Zaczynamy od jednego z byłych osadników.Bardzo szybko odbijam w lewo i staję na skraju jednego z dość głębokich rowów.

Rów przecina droga. Po jej prawej stronie znajduje się taka sama głębia.Nader licznie w tej okolicy występuje kokoryczka okółkowa - Polygonatum verticillatum.W drzewostanie coraz częściej pojawiają się drzewa liściaste, głównie buk zwyczajny - Fagus sylvatica.Bardzo malownicze okazy drzew tego gatunku znajdują się na skraju głębokiej doliny po lewej stronie drogi.

Nieco dalej las był bardzo malowniczy. Jak widać w jego runie jest sporo kokoryczki okółkowej - Polygonatum verticillatum.W pobliskim lesie nieco na południe od głębokiego rowu, a na zachód od drogi skrywają się hałdy. To zrozumiałe, ponieważ cały czas znajdujemy się w tej części kopalni, gdzie znajdował się zakład przeróbczy. Zatrzymajmy się na chwilę w tej okolicy.

I pomyśleć, że jeszcze w pierwszej dekadzie XX wieku to były łyse górki.

Są tutaj także dość malownicze fragmenty.Powracamy na drogę. Ponownie podziwiamy rozświetloną słońcem kokoryczkę okółkową - Polygonatum verticillatum na tle ciemnej buczyny.

Za chwilę opuścimy ten fragment lasu i udamy się dalej.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji