Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-02-11 Jaworzno, poszukiwacze zaginionego Żabnika - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4605
od września 2006

2012.02.15 21:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W ostatnim etapie naszej sobotniej wycieczki zamiast po prostu pójść do samochodu zaparkowanego przy ulicy Leśna na granicy Trzebini i Jaworzna zaproponowałem przejście wzdłuż suchego koryta Żabnika. Oto mapa firmy Compass. W tym fotoreportażu będziemy się poruszać wzdłuż trasy oznaczonej kolorem zielonym.Na początku poruszamy się w kierunku północnym, idąc od doliny Koziego Brodu drogą do Boru Biskupiego. Wzdłuż drogi jest poprowadzony szlak dla przejażdżek końmi.

Szybko zbliżyliśmy się do obecnej granicy rezerwatu. W najnowszej waloryzacji przewiduje się powiększenie jego otuliny oraz objęcie ochroną odcinka doliny, którą za chwilę będziemy się przemieszczali.Teraz, kiedy zielone krzewy zamieniły się w łyse patyki widać, jak bardzo głęboką jest ta dolina. Na razie spoglądamy z lewego brzegu.Teraz spoglądamy z prawego brzegu.Zdecydowaliśmy się pójść w kierunku wschodnim wzdłuż prawego brzegu.Decyzję było łatwo podjąć, skoro kusiła nas taka droga.Co pewien czas zerkamy w kierunku głębokiej doliny. Jak widać wokół dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris. Niżej pojawiają się świerki pospolite - Picea abies.W końcu droga doszła do skraju doliny.Teraz bardzo wyraźnie widać głębię doliny. Zwiększyła się również ilość świerka pospolitego - Picea abies.W tym momencie nasunęła nam się druga paralela do przygód Indiany Jonesa. Jako "Poszukiwacze zaginionego Żabnika" odkrywaliśmy "Królestwo pospolitego świerka".

Oto kolejny widok głębi doliny oraz kolejne dorosłe świerki pospolite - Picea abies.

Nie brak tutaj także świerkowej młodzieży.Elementem wymiany pokoleniowej jest przysypany śniegiem pniak.Jak się w chwilę później okazało, kiedy zeszliśmy na dno doliny, że to był wykrot.Tutaj młode świerki pospolite - Picea abies wyznaczają miejsce, gdzie kiedyś płynęła woda.

Na tym kończę tę część naszej opowieści.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji