Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-02-11 Jaworzno, poszukiwacze zaginionego Żabnika - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4606
od września 2006

2012.02.16 21:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Podążamy dalej z biegiem zaginionego Żabnika. W tym odcinku będzie to trasa oznaczona na mapie firmy Compass kolorem czerwonym.Ponownie podchodzimy pod górę prawego brzegu głębokiej doliny.Z góry spoglądamy w dół. Jak widać w dalszym ciągu jest to królestwo pospolitego świerka - Picea abies.Staramy się omijać zarówno chaszcze jak i malowniczą świerkową młodzież.

Ale jakoś brniemy do przodu.Dolina Żabnika jest dla rejonu mojego działania jednym z większych skupisk świerka pospolitego - Picea abies. Widocznie jest tutaj dla tego gatunku jakiś sprzyjający mikroklimat, ponieważ już w odległości kilkunastu metrów po obu bokach doliny świerk jest wyłącznie domieszką pośród sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris. Ponadto świerki znakomicie się tutaj obsiewają.Idziemy dalej. Prawie bez zmian.

Patrząc w głębię doliny, musimy sobie uzmysłowić, że bardzo, bardzo dawno temu musiała to być potężna, jak na tę okolicę rzeka.Przekraczamy pierwszą przecinającą dolinę drogę.Idziemy dalej w kierunku wschodnim podziwiając kolejne rozświetlone popołudniowym słońcem świerki.Teraz podchodzimy pod niewysoką skarpę, przedzierając się przez świerkowe dzieciaki. Ten tłum świadczy o tym, że ta okolica to w istocie "Królestwo pospolitego świerka".

Kolejne widoki także to potwierdzają.Ponieważ trudno było liczyć na coś nowego zeszliśmy na dno doliny korzystając z kolejnej drogi i poszliśmy na południe.Już na górze widać, że świerk znika, a władzę w drzewostanie przejmuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.

Otaczający nas las to bór prawie świeży.W chwilę potem doszliśmy do głównej drogi i aby nie powtarzać się skończyłem z fotografowaniem.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji