bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-10-11 Od Poręby Żegoty do Mirowa
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4611
od września 2006

2008-10-11 Od Poręby Żegoty do Mirowa #1

2012.02.19 22:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy naszą wyprawę. W tym odcinku skupię się przede wszystkim na Skałach Gaudynowskich. Na mapie firmy Compass ten odcinek fotoreportażu został oznaczony kolorem ciemnoniebieskim.Zaczynamy od kapliczki. Drzewostan po prawej stronie to źródlisko w dolinie potoku Brodła.Jadę dość szybko do skałek. Po drodze mijam niewielkie obniżenie, biegnące równolegle do drogi.A to już północny skraj skałek. Formację skrywają zarośla.Skałki znajdują się tylko wzdłuż lewego brzegu doliny. Pomiędzy nimi a rzeką biegnie droga wykorzystywana między innymi jako ścieżka rowerowa.

Powierzchnia skał skrywających się w zaroślach jest omszona. Tutaj na pierwszym planie znajduje się krzew dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra.Krzewy różnych gatunków znajdują się w wielu szczelinach i u podnóża skał.

Pomiędzy blokami wapieni jurajskich znajdują się niewielkie szczeliny, dla których część turystów znalazła zastosowanie.Przyjrzyjmy się wapieniowi we wnętrzu szczeliny.

A taki widok rozciąga się z wnętrza szczeliny na pobliską drogę i brzeg cieku.Jeszcze rzut oka na strop szczeliny.Ruszamy dalej. Oto kolejna szczelina. W pobliżu rośnie leszczyna - Corylus avellana.Oto inna leszczyna - Corylus avellana, która czepiła się skały.Wchodzimy teraz pomiędzy skałki. Wokół dominują kolejne krzewy leszczyny - Corylus avellana.

Kolejnym ważnym obiektem w obrębie skałek jest ostaniec zwany Scypułem. Musiałem go fotografować na dwa razy. W dolnej części na progu rośnie malowniczy szakłak pospolity - Rhamnus cathartica.

Oto kolejne fragmenty tego ostańca.Oto ten sam ostaniec widziany z pewnego oddalenia.W okolicy znajdują się także mniejsze bloki wapieni.

Ponownie przyglądamy się Scypułowi, tym razem z boku. Wyraźnie widać, że skałka się rozwarstwia. W związku z tym w swoim przewodniku pozwoliłem sobie zamieścić uwagę tego rodzaju - spieszmy oglądać Scypuła, bo długo nie postoi, tysiąc lat a może mniej.Kolejnym ważnym punktem w obrębie Skał Gaudynowskich jest boczna dolinka. Tutaj na ściance o południowej wystawie rozwijają się zarastające murawy.W jednym miejscu jest tutaj odsłonięty drobny rumosz, który powstał na uskoku tektonicznym.Tego dnia, nad skałkami krążyły duże ptaki drapieżne.Odcinek skałek poniżej tego uskoku także w pełni sezonu wegetacyjnego ginie w zaroślach.I w tej okolicy, a dokładnie na drodze do Alwernia - Kraków kończy się szlak zatytułowany - "Na wschód od Alwerni", a zaczyna ten, który nazwałem "Na południe od Brodeł". Oto widok z drogi do Mirowa. Na horyzoncie znajduje się zalesione wzniesienie Soświca.Spoglądamy bardziej na zachód i widzimy wzgórze Klasztorne w Alwerni.Przemieszczamy się w kierunku południowym. Oto kolejny widok wzgórza Soświca.\A teraz po lewej stronie znajduje się Soświca a po prawej wzgórze Klasztorne w Alwerni.

Następnie bardzo szybko pojechałem w Mirowa. Oto kapliczka w centrum wsi.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji