bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-09-27 Dziećkowice po trzykroć
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4631
od września 2006

2008-09-27 Dziećkowice po trzykroć #1

2012.03.03 13:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Powracając do przeszłości zajrzymy do Mysłowic Dziećkowic. Tego dnia, na zakończenie jednej z sobotnich wycieczek udaliśmy się w słynnego wapiennika. Oto mapa firmy Compass z oznaczonymi punktami tego fotoreportażu.Tuż za mostem nad Przemszą znajduje się niewielka stodoła, która w dostępnych mi źródłach jest opisywana jako pozostałość po hucie Luiza. Pomimo, że wygląda jak wygląda stoi do dziś.

Z jej okolicy poprzez niewidoczną stąd Przemszę zerkamy w kierunku Jaworzna. Na horyzoncie widać parę unoszącą się nad chłodniami kominowymi elektrowni.W pobliskich zadrzewieniach przydrożnych trafił się okazały jesion amerykański - Fraxinus americana.

Jesteśmy już w punkcie drugim, czyli w sąsiedztwie wapiennika. Na początku naszą uwagę, jako botaników powinien przyciągnąć łan skrzypu zimowego - Equisetum hiemale.Słynny, bo pokazywany jako sztandarowy zabytek Dziećkowic wapiennik skrywa się w gęstych zaroślach.Przyroda wyraźnie bierze go we władanie. Tutaj robi to klon zwyczajny - Acer platanoides.Towarzystwa dotrzymuje mu dziki bez czarny - Sambucus nigra.Są tutaj również jesiony. Jest jesion amerykański - Fraxinus americana, jest jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.

Ot tej chwili zaczyna się punkt trzeci, ponieważ wyszliśmy na wierzchowinę. Na początek oglądamy wapiennik odgórnie.

W sąsiedztwie, jako źródło surowca znajduje się nie mniej słynny kamieniołom wapieni z warstw gogolińskich górnych. Więcej pisałem o nim tutaj - https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/3280/387954.html Oto jedna z płyt wapieni zalegających w wyrobisku.Jest ich tutaj nieco więcej.

Na wapieniach rozwinęły się zgrupowania czarnych porostów.Ściana wyrobiska w przeważającej części ginie w zaroślach.Da się jednak podejść bliżej, aby przyjrzeć się warstwom skalnym.Niestety, bez trudu znajdziemy także coś takiego.

Przyznacie, że milej przyglądać się ścianie odkrywki geologicznej.Oglądamy teraz dokładnie jedną z płyt wapiennych. Prosta struktura to koralowiec madreporowy, półkolista struktura poniżej to tak zwane Rhizocoralium.

Oto kolejne zbliżenie skalnej ściany.W jej skład wchodzi warstwa bulasta. Oto zbliżenie jednej z takich buł.

A to już kolejne przykłady lokalnych form gospodarki odpadami.

Spoglądamy teraz w kierunku wschodnim. Na linii horyzontu idąc od lewej strony, druga gałąź zasłania wzgórze Zbójnik w Chrzanowie.Zmieniamy punkt widzenia. Wzgórza Chrzanowa znajdują się teraz w środkowej części zdjęcia.Spoglądamy następnie w kierunku północno wschodnim. W dole znajduje się zabudowa Jelenia. Las na horyzoncie skrywa ujście Wąwolnicy do Przemszy.Schodząc w dół mijamy pięknie owocujący głóg - Crataegus.

Dalej była zdziczała jabłoń domowa - Malus domestica.

A na koniec trafiła się nam uginająca pod ciężarem owoców grusza dzika - Pyrus pyraster.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji