bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-09-29 Trzebinia, między Wodną a Starą Górą
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4632
od września 2006

2008-09-29 Trzebinia, między Wodną a Starą Górą #1

2012.03.03 16:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym fotoreportażu opowiem jak gromadziłem materiały do przygotowywanego wówczas przewodnika turystycznego "Więcej niż Jura". Pod czas tej wycieczki przede wszystkim weryfikowałem przebieg szlaku "W zielonym Gaju", ale po drodze zajrzałem tu i ówdzie. Na mapie firmy Compass naniosłem trasę, którą przebyłem rowerem oraz zaznaczyłem pięć miejsc w których wykonywałem zdjęcia.Punkt pierwszy do rzeka Wodna zasilana w owym czasie wodami pompowanymi z kopalni Trzebionka.Woda była dosyć mętna, ale czysta. Rzeka zachowuje się tutaj dość naturalnie. Oto jedno z zakoli.Zdarzają się spiętrzenia, tak jak to, które powstało dzięki rurze.Na wodą występuje sporo sadźca konopiastego - Eupatorium cannabinum oraz nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Wszystko to znajduje się bardzo blisko głównej drogi łączącej w tej okolicy Chrzanów z Trzebinią.Gdyby nie to można by przypuszczać, że to bardzo dzika rzeka.

Jeszcze dwa widoki na wodę i ruszamy dalej.A to już punkt drugi, czyli zabudowa Wodnej. Mamy klasyczne budownictwo z łamanego kamienia.

W centrum Wodnej znajduje się kapliczka oraz dom wzniesiony z tak zwanego hasia.Jesteśmy już na polach położonych pomiędzy Podkrystynowem a Podbuczyną. To punt trzeci, szeroka trawiasta przestrzeń z nielicznymi krzewami.Tutaj sfotografowałem jeszcze owocujący szakłak pospolity - Rhamnus cathartica.

Punkt czwarty to Podbuczyna. Na razie oglądamy południowy skraj lasu.Wzdłuż jego krawędzi biegnie aktywny uskok, który ujawnia się jako niezbyt głęboki rów.

Las przecina bardzo szeroka droga.Na okazałym buku zwyczajnym - Fagus sylvatica znajdujemy informacje, że znajdujemy się we właściwym miejscu.O tej porze roku dominuje gęsta zieleń.

W środkowej części lasu jest jakby luźniej. Tutaj też wzdłuż krawędzi wzniesienia biegnie uskok tektoniczny.

W pewnym momencie, bliżej zachodniego krańca mojej trasy, dotarłem do łanu liści konwalii majowej - Convalaria maialis.

Spore wrażenie robią na mnie okazałe buki, których pnie są wyraźnie skręcone.W innym miejscu w runie lasu dominowała kokoryczka okółkowa - Polygonatum verticillatum.Następnie dość szybko opuściłem las i udałem się do punktu piątego. To zabudowa Starej Góry oraz znajdująca się w jej centrum kaplica.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji