Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-03-09 Trzy migawki z Jaworzna
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4650
od września 2006

2012.03.12 10:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia w Jaworznie spędziłem kilka chwil. Szukając motywów do kolejnych artykułów wykonałem bardzo krótki fotoreportaż w obrębie Śródmieścia. Został on nagle przerwany, ponieważ złośliwe baterie w aparacie odmówiły posłuszeństwa. Oto te trzy miejsca oznaczone na mapie firmy Compass.Na początku przy ulicy św. Barbary sfotografowałem prątnik srebrzysty - Bryum argenteum.

Potem zwróciłem uwagę na pewien gatunek porostu. Po konsultacji, oczywiście na naszym forum oznaczono go jako orzast kolisty - Phaeophyscia orbicularis i tej wersji będę się trzymał, chociaż mnie wydawało się, że to Parmeliopsis.

Wystąpił tutaj także inny mech. Podejrzewam coś z szeroko pojętych Grimiaceae.A to już punkt drugi. Orzast kolisty - Phaeophyscia orbicularis w rejonie ulicy Pocztowej.

Na tym samym murku uchwyciłem jeszcze kępkę takiego mchu.

W punkcie trzecim dość dokładnie obejrzałem pniak po ściętym wiązie - Ulmus. Na razie grzybów widocznych gołym okiem na nim brak.Następnie skupiłem się na wilgotnych darninkach mchów.

Dalej poszła rozetka bodziszka drobnokwiatowego - Geranium pusillum.Zwróciłem uwagę także na sporo pozostałych owoców śnieguliczki białej - Symphoricarpos albus.

Prawdopodobnie, jeśli ptactwo było docelowym klientem tego krzewu podaż znacznie przekroczyła popyt.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji