bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-09-02 Płaza - na przełaj przez Syberię
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4668
od września 2006

2008-09-02 Płaza - na przełaj przez Syberię #1

2012.03.25 09:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Trzecim etapem tej wizji lokalnej było przemierzenie z północy na południe ulicy ks. Piotra Ściegiennego. Tak to wygląda na mapie firmy Compass.Startujemy pod charakterystyczną kapliczką, którą ocienia brzoza. Jak się ostatnio okazało, jest to brzoza ojcowska - Betula ×oycoviensis. Mamy w zielniku jej gałązki oznaczone przez prof. Jentys Szaferową.

Dalej teren jest nieco równinny. Część pól "ozdabia" nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Zerkamy teraz w kierunku wschodnim. Na pierwszym planie jedna z bocznych dolinek dochodzących do doliny Płazanki.U wlotu do doliny rośnie okazały dąb szypułkowy - Quercus robur.Jadę dalej. Na początek niewielkie obniżenie, potem teren łagodnie się podnoszący.

Spoglądając ku zachodowi od czasu do czasu dostrzegamy zabudowania Chrzanowa.Dalej w kierunku południowym teren jest raczej równinny.Teraz zerkam za siebie w kierunku północno-wschodnim. Wyraźnie widać kępę parku.Patrząc bardziej na wschód wydaje nam się, że znajdujemy się równinie. Jest ona jednak w połowie przecięta doliną Płazanki. W tym momencie doświadczamy efektu penepleny, czyli pamiątki po wielkim zrównaniu mioceńskim.Jadę dalej na południe. Przede mną Lipowiec a na pierwszym planie po prawej stronie jakaś telefonia komórkowa.Kiedy znajdziemy się bliżej, widzimy na zachodzie idąc od lewej Bukowicę a następnie Grodzisko Wielkie.Za chwilę skończy się kraina łagodności. Zza krawędzi wzgórza wystaje korona jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.

Sprzed jesionu lepiej widać linię wzgórz na zachodzie. Teraz idziemy z prawa na lewo. Po kolei są to Grodzisko Wielkie, Grodzisko Małe oraz Bukowica.Patrząc na wprost mamy jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. Zza drzewa wyłania się Czarny Las oraz Zamek Lipowiec.

Za chwilę jak nam się wydaje skręcimy raptownie na wschód.To jednak tylko złudzenie. Trzeba pojechać dalej przed siebie w dół, chociaż teraz zaczynają się chaszcze.

Widoki są ciekawe, ale warto sobie uświadomić, że to jest odcinek oficjalnej ścieżki rowerowej.Ja swój szlak traktuję jako ścieżkę rowerowo-pieszą. Typowy rowerzysta byłby bardzo zaskoczony.

Odcinek ekstremalny kończy się po około 200m.W drzewostanie warto jeszcze obejrzeć okazałe graby zwyczajne - Carpinus betulus.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji