Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-03-23 Jaworzno, trzy migawki ze Śródmieścia
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4671
od września 2006

2012.03.25 23:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po wizycie z Renatą Piwowarczyk w Jagodowym Dole udaliśmy się do Jaworzna. Ja wysiadłem w centrum, moi goście pojechali dalej, do Dąbrowy Górniczej. Udałem się na chwilę do redakcji tygodnika Co Tydzień a następnie udałem się na zbieranie fotograficznych notatek. Oto mapa firmy Compass z oznaczonymi punktami odwiedzonymi tego dnia.Na początku ulica Sławkowska od strony rynku. Kiedyś była tutaj Organistówka. Teraz pełni ona rolę lokalnego wysypiska śmieci. Część z nich maskuje bujna w sezonie zieleń.Jak widać na załączonych obrazkach dominuje kategoria budują, remontują, urządzają.

Część tego bałaganu próbuje zakryć barwinek - Vinca minor.Jest tutaj również lilak pospolity - Syringa vulgaris, który właśnie rozchylał swoje pączki.A to już punkt drugi. Mało istotna droga pomiędzy rynkiem a ulicą Grunwaldzką. Tutaj sfotografowałem mech na murku. W tym wypadku nie podejmują się oznaczać gatunku.Poza tym na murku wyrastał niewielki mniszek - Taraxacum.Oto kolejne zbliżeniu mchu. Sprawia on wrażenie pędzlika murowego - Tortula muralis.

Istnieje jednak pewne prawdopodobieństwo, że to zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus.W szczelinach muru było także sporo okazałych kęp zanokcicy murowej - Asplenium ruta-muraria.

Te kępki mają kolejnych następców.Starsze okazy bardzo się starają, aby zarodników tego gatunku było tutaj dostatek.Większe połaci murów zajmuje mech, który moim zdaniem, ale tak na 95% jest pędzlikiem murowym - Tortula muralis.

Ostatnie dwa zdjęcia, punkt trzeci, wykonałem na placu po szybie Kościuszko, który jest sukcesywnie przekształcany w nowy rynek.Wśród traw udało mi się w tym stanie rozpoznać kupkówkę pospolitą - Dactylis glomerata.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji