Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-03-26 Dziećkowice - po Grabinie za przylaszczkami - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4674
od września 2006

2012.03.27 20:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugiej części tego miniserialu znajdujemy się przy szczytowej krawędzi Grabiny. Teraz poruszamy się wzdłuż trasy oznaczonej kolorem fioletowym. Tak to wygląda na mapie firmy Compass.Na początek przyjrzyjmy się tutejszym grabom zwyczajnym - Carpinus betulus.Jednakże w dalszym ciągu głównymi bohaterkami tego odcinka są nader liczne w tej okolicy przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis.Na razie proszę podziwiać kolejne graby zwyczajne - Carpinus betulus.

W ekotonie, czyli na okrajku mamy liczne cierniste krzewy oraz młode graby zwyczajne - Carpinus betulus.Tutaj także stok wzniesienia przecina rów, ale nie tak głęboki jak ten na dole.Pomiędzy krzewami znajduje się sporo dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra. Większość gałązek ozdabiają rozwinięte listki.A pomiędzy grabami bez trudu znajdziemy modrzew europejski - Larix decidua oraz sosnę zwyczajną - Pinus sylvestris.

Ponieważ charakter lasu niewiele się zmieniał ruszyłem ponownie w dół stoku. Oto tajemniczy głęboki rów.

Część stoku porasta tutaj płat barwinka pospolitego - Vinca minor.Są tutaj także graby zwyczajne - Carpinus betulus o niesamowitych kształtach.Idąc wzdłuż rowu w kierunku wschodnim znalazłem się na krawędzi zarośniętego kamieniołomu. Wiedziałem, że on tam jest i dlatego tego dnia postanowiłem go w końcu odwiedzić.Ale zanim zszedłem na dół obejrzałem kolejne przylaszczki - Hepatica nobilis.Spoglądam teraz z krawędzi wyrobiska zastanawiając się jak znaleźć się na dole.Minąłem taką dość rozłożystą lipę drobnolistną - Tilia cordata.Zdecydowałem się na zejście tym stokiem, wiedząc, że jakby co mogę liczyć na liczne drzewka.Oczywiście kilkanaście metrów dalej było dogodne wejście, ale nie skorzystałem z niego.Niecka wyrobiska jest silnie zarośnięta.Są także śmieci, ale mocno zleżałe.Centralną część wyrobiska zajmuje płat barwinka pospolitego - Vinca minor.Bliżej ściany kamieniołomu natrafiam na kolejne śmieci. Ich wygląd wskazuje na to, że nie było tutaj świeżych dostaw co najmniej od kilku lat.A pod ścianą wyrobiska zalegają liczne głazy. Skała sprawia wrażenie dolomitu.Ciąg dalszy nastąpi.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji