Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-03-26 Dziećkowice - po Grabinie za przylaszczkami - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4678
od września 2006

2012.03.28 22:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W ostatnim odcinku tego dziećkowckiego mini serialu opuszczamy Grabinę. Na mapie firmy Compass trasa tego odcinka jest oznaczona kolorem żółtym.Wzdłuż krawędzi lasu znajdziemy kilka rozłożystych leszczyn - Corylus avellana.

Mijamy wejście do kamieniołomu, które zignorowałem poprzednim razem.Przechodzimy po kolejnym niewielkim w gruncie rzeczy śmietniku.W sumie po przejściu niecałych trzydziestu metrów natrafiłem na kolejne przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis. Jest ich tutaj bardzo dużo, ale niestety zlewają się ze ściółką.Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

W tym momencie opuściłem las i udałem się w kierunku okazałego buka zwyczajnego - Fagus sylvatica.Zanim do niego doszedłem zerknąłem na Jaworzno.A to już buk z bliska.Jest on zaatakowany przez jakiegoś grzyba. Stawiam na wrośniaka - Trametes.Drzewo jest bardzo zagrożone. I co z tego, że jest pomnikiem przyrody.Bliżej krawędzi lasu rzuca się w oczy kolejne okazałe drzewo.Po drodze mijamy bardzo ważną pułapkę na grzyby.Jest jeszcze dość chora lipa drobnolistna - Tilia cordata.Okazałe drzewo to dąb szypułkowy - Quercus robur. Jest on pomnikiem przyrody. Przyjrzyjmy mu się dokładnie.Po tym wszystkim ruszyłem ulicą Bema w kierunku kościoła.

I na zakończenie, czekając na autobus sfotografowałem go z przystanku autobusowego przy ulicy Długiej.Tym sposobem pożegnałem się z Dziećkowicami.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji