bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-08-08 Jaworzno - rekonesans na Wapniówce
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4688
od września 2006

2008-08-08 Jaworzno - rekonesans na Wapniówce #1

2012.04.01 00:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Cofamy się coraz bardziej w przeszłość, ale wciąż pozostajemy w 2008 roku. Tego dnia udałem się na osadniki Wapniówka w Szczakowej, aby udokumentować tamtejsze stanowiska roślin ściśle chronionych. Wapniówką zajmowałem się mocno w minionym 2011 roku, ponieważ miała tutaj wkroczyć Mariola. Tak miała się nazywać kopalnia węgla kamiennego. Sprawa podobno jest nieaktualna i dlatego tym bardziej będzie konieczne monitorowanie tych siedlisk, a jednocześnie sięganie do przeszłości. Z innych źródeł wiem, że po raz kolejny zmienił się właściciel tego terenu. Na początku tradycyjnie mapa firmy Compass.Tym razem startuję od strony ulicy Pasternik. Pierwsze zdjęcie przedstawia koniczynę białoróżową - Trifolium hybridum. Poraża ją mączniak, dawniej Erysiphe trifolii, dzisiaj Microsphaera trifolii.Z mostku spoglądam na rzekę Kozi Bród, która jest w tej okolicy na bardzo krótkim odcinku wpuszczona w kanał.

Kilkanaście metrów za mostkiem zaczyna się wielki, naturalny meander tej rzeki. Zobaczmy jego początkowy odcinek.

Jesteśmy już na szczycie wschodniego osadnika. Tutaj wśród zagajnika z brzozy brodawkowatej - Betula pendula znajdują się fragmenty ciemnych żużli, które ja nazywam Czarne Skałki. Na tej wyrasta driakiew żółta - Scabiosa ochroleuca.

Na tym podłożu całkiem dobrze radzi sobie chrobotek - Cladonia.Ponadto znajdziemy tutaj czyścicę drobną - Acinos arvensis.W cieniu brzóz pojawia się częściowo chroniona kruszyna pospolita - Frangula alnus.Przyjrzyjmy się teraz kolejnym Czarnym Skałkom.

Jak widać w tej okolicy rządzi brzoza brodawkowata - Betula pendula.Znakomicie komponują się z bielą jej kory kolejne bryły szlaki.Z powodu częstych pożarów kora wielu drzew jest w dolnej części mocno zgrubiała.Wśród brył szlaki ukształtowały się ciekawe ekosystemy.

Trafiają się tutaj również rośliny sucholubne, tak jak ten dziewięćsił pospolity - Carlina vulgaris.Z poprzednich, ubiegłorocznych wątków wiadomo, że bardzo ciekawym ekosystemem jest trawiasta przestrzeń przy południowej krawędzi. Tego dnia na początku trafiłem na dziewięciornik błotny - Parnassia palustris.Co się tyczy roślin ściśle chronionych, to potwierdziłem masowe występowanie kruszczyka błotnego - Epipactis palustris.Ściśle chroniona, a do tego "czerwonolistna" jest również kosatka kielichowa - Toffieldia calyculata.

Ostatnim gatunkiem, raczej rzadkim w tej okolicy, na który zwróciłem uwagę był oman wierzbolistny - Inula salicina.

Do centrum miasta a następnie do Chrzanowa powróciłem poprzez ulicę Pasternik.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji