Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-04-01 Jaworzno, przylaszczki pod śniegiem - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4690
od września 2006

2012.04.01 23:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy poszukiwanie przysypanych śniegiem przylaszczek. Na początek oczywiście mapa firmy Compass, tak na wszelki wypadek.Dotarłem w pobliże najwyższego punktu na Korzeńcu. Tutaj przylaszczek pospolitych - Hepatica nobilis przysypanych śniegiem było dość dużo. Wszystkie one miały stulone kwiaty.

Zbliżenia, a musiałem się położyć na śniegu aby wykonać te zdjęcia, dały bardzo ciekawe efekty plastyczne.Nieco dalej była inna przylaszczka. Oto dwa ujęcia tego samego kwiatu.

Najwyższe miejsce Korzeńca w przybliżeniu wyznacza stojąca tutaj wieża obserwacyjna.Las w tej okolicy przecina dość szeroka droga.Dalej mógłbym tą drogą dojść aż do Chrzanowa. To tylko cztery no może pięć kilometrów.Zdecydowałem jednak nie opuszczać buczyny i zejść do głównej drogi trawersując stok południowy.Po drodze zwróciłem uwagę na fragment dolomitu z dołkami powstałymi wskutek aktywności skałotoczy, kiedy Korzeniec był fragmentem brzegu morskiego około 5 - 6 milionów lat temu.Powierzchnię skały pokrywają porosty.

Zbliżam się już do zabudowań Cezarówki Dolnej.W drzewostanie dominuje buk zwyczajny - Fagus sylvatica. Pomiędzy nimi znajdują się pojedyncze brzozy brodawkowate - Betula pendula.Droga jest już bardzo blisko.Schodząc do niej uwieczniłem kolejne przygniecione śniegiem przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis. To dwa ujęcia tego samego kwiatu.

A to już inny, jeszcze bardziej przytłoczony kwiat.Jeden z kwiatów już zdążył zgubić płatki korony.Ten kwiat także był nielicho zaskoczony opadem śniegu.Kiedy wyszedłem z lasu zauważyłem, że zaczęło się przejaśniać. Gdy zaczynałem ten fotoreportaż było pochmurno i zacinał śnieg.Czekając na jakikolwiek pojazd, znaczy się autobus lub minibus, aby powrócić do Chrzanowa, sfotografowałem jeszcze raz Korzeniec w całej okazałosci.A poza tym warto zauważyć, że przypadkowym zbiegiem okoliczności mamy tutaj najkrótsze 9 kilometrów w Polsce.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji