bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-08 Dwa dni w Jaworznie
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4695
od września 2006

2008-08 Dwa dni w Jaworznie #1

2012.04.03 00:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ten wątek, jak sama nazwa wskazuje zawiera zdjęcia zrobione w dwu różnych dniach. Od razu zerknijmy na mapę firmy Compass.Na początek dwie migawki z dnia 20 sierpnia. Zdjęcia wykonałem w osi trasy oznaczonej kolorem niebieskim. Do Jaworzna przyjechałem autobusem linii 319. Postanowiłem przejść się od Szpitala ulicą Szpitalną w kierunku ulicy Chełmońskiego. Na początku była kałuża z wysychającym błotem. To przyczynek do aktualizmu geologicznego.To jest współczesność, ale analogiczne struktury odnajdywałem w niektórych pozyskanych stąd okazach geologicznych.O wiele ważniejszym, bo mykologicznym akcentem było natrafienie przy ulicy Chełmońskiego na starca zwyczajnego - Senecio vulgaris porażonego przez rdzę - Puccinia lagenophorae. Jak się później okazało, to było moje pierwsze notowanie tego gatunku w Jaworznie.

A teraz będzie miejsce oznaczone kolorem fioletowym. 29 sierpnia idąc do redakcji tygodnika Co Tydzień przeszedłem się ulicą Sławkowską, przy której zrobiono dość głębokie wykopy. Pozyskałem z nich kilka ciekawych okazów geologicznych, w tym skał plamistych wapienno-dolomitowych.

Oto zbliżenia kilku okazów.

Tę sesję także kończę akcentem mykologicznym. Oto stulicha psia - Descurainia sophia porażona przez mączniaka - Erysiphe cruciferarum.Dalej idzie mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus porażony przez mączniaka. Jak kto woli, albo Golovinomyces cichoracearum albo jak dawniej Erysiphe cichoracearum.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji