bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-08-13 Jaworzno - zielsko, grzyby i kamienie
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4696
od września 2006

2008-08-13 Jaworzno - zielsko, grzyby i kamienie #1

2012.04.04 10:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tamtego, pamiętnego roku sporo czasu spędziłem w pewnym miejscu w Jaworznie. Zacznijmy od mapy firmy Compass.Teren jest położony na wschód od ulicy Szpitalnej. Od północy ogranicza go ulica Chełmońskiego, pod południa ulica Obrońców Poczty Gdańskiej. Wówczas trwały tutaj zakrojone na szeroką skalę badania geologiczne. Formalnie było to oczywiście uzbrojenie terenów pod budownictwo oraz sama budowa. Z tego terenu zebrałem szereg ciekawych okazów do zbiorów Muzeum w Chrzanowie. Przy okazji zbierałem grzyby nie tylko pasożytnicze. W tym odcinku wędrujemy od południowego zachodu po północny wschód. Trasa jest oznaczona kolorem czerwonym. Budowy trwają. Jest jeszcze kilka otwartych przestrzeni.Niemalże od samego początku trafił mi się szarłat szorstki - Amaranthus retroflexus porażony przez bielika. Jak dla mnie to wciąż Albugo amaranthi.Przyjrzyjmy się mu bliżej.Idziemy dalej. Teraz z zielonego tłumu wybija się sałata kompasowa - Lactuca serriola.

W jej sąsiedztwie rozgościł się wilczomlecz. Stawiam na Euphorbia virgultosa.Jest tutaj także wilczomlecz obrotny - Euphorbia helioscopia.

Czas teraz na kamienie. Celem penetracji były świeże wykopy. Roboty budowlane ujawniły, że dość płytko pod ziemią zalegały tutaj warstwy z najwyższego piętra warstw gogolińskich dolnych.

Na tym okazie formę pytajnika tworzy Rhizocorallium. Prawdopodobnie są to, mówiąc elegancko niestrawione resztki pokarmy różnych zwierząt, raczej bezkręgowców, nierzadko kopiących nory w mule ówczesnego morza.

I ponownie tytułowe zielsko. Oto koniczyna pogięta - Trifolium medium.A oto kolejny kamień. Tym razem wapień ze szczątkami małży z rodzaju Gervilleia.Pomiędzy muszlami znajdują się jeszcze fragmenty łodyg liliowców. Stawiam na Dadocrinus. Wszak te warstwy noszą inną nazwę Pecten i Dadocrinus.

Przyjrzyjmy się bliżej samym małżom.

Teraz czas na liliowce.A oto kolejne zielsko. Tutaj dominantę stanowi komosa biała - Chenopodium album.Jest jeszcze rdestówka powojowata - Fallopia convolvulus i wyraźnie widoczny mak polny - Papaver rhoeas.A to już mak polny - Papaver rhoeas z bardzo bliska.Kolejny kamień zawiera struktury, których jeszcze nie rozgryzłem.Tego dnia owoce tarniny - Prunus spinosa już się wybarwiły.

Pokonaliśmy właśnie ponad dwie trzecie trasy. Przekraczamy przecinającą ten teren linię wysokiego napięcia.

Kolejnym ciekawym gatunkiem była komonica zwyczajna - Lotus coniculatus o czerwonawo wybarwionych kwiatach.Owocować rozpoczął też dereń świdwa - Cornus sanguinea.

Kończę tę sesję fotograficzną przybliżeniem owocującej kaliny koralowej - Viburnum opulus.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji