bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-08-18 Jaworzno - zielsko i kamienie
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4697
od września 2006

2008-08-18 Jaworzno - zielsko i kamienie #1

2012.04.04 14:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto kolejny opis penetracji terenów położonych na wschód od szpitala w Jaworznie. Od razu zerkamy na mapę firmy Compass.Tym razem idę od południa na północny-zachód. Na początku od razu wkraczam do starego kamieniołomu w którym ścianę wyrobiska wzięło we władanie zielsko.

W tym miejscu rosnący na krawędzi głóg został opleciony przez powojnika pnącego - Clematis vitalba.Bliżej górnej krawędzi widać proces tworzenia się rędziny.Wróćmy do naszego powojnika pnącego - Clematis vitalba. Patrzymy na niego znad górnej krawędzi. Jak widać już owocuje.Przy górnej krawędzi znajdują się także zarośla, w których głogi - Crataegus sp. mają dominującą rolę.

Jest tutaj również trzmielina zwyczajna - Euonymus europaea. Z traw dobrze rozpoznawalny jest trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Owocował również dziki bez czarny - Sambucus nigra.A to owoc głogu - Crataegus sp. sp. Nie podejmuję się oznaczenia gatunku.W kolejnym fragmencie zielonego tłumu dobrze można rozpoznać tylko jeżynę popielicę - Rubus caesius.Tutaj znajduje się kolejny głóg - Crataegus.Opuszczam zdecydowanie okolicę krawędzi kamieniołomu. Jestem tak w przybliżeniu w połowie drogi. Tutaj zainteresowałem się śladami, jakie pozostawia płynąca woda w podłożu z dużą ilością piasku. Spod piasku przebijają się podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria oraz jeżyna popielica - Rubus caesius.

Inne ciekawe struktury tworzy muł oblewający kamienie. Tak w innych okolicznościach powstają mułowce z egzotykami oraz intraklastami.Dla odmiany te struktury bywają utrwalane jako warstwowania przekątne w dużej lub malej skali w piaskowcach.W końcu napotkałem na coś naprawdę interesującego. Oto fragment ówczesnego twardego dna morskiego z ciekawymi strukturami na powierzchni.A to już kolejny niedoszły mułowiec.A to jeszcze bardziej interesujący kawałek tutejszych formacji. W tym wypadku oglądamy fragment ówczesnego twardego dnia morskiego ze śladami drążeń przez organizmy o nazwie Trypanites. Ten kawałek trafił do naszych zbiorów i ma numer inwentarza MCh-P-11052Idę dalej. Mijam kolejną kałużę.W dalszym ciągu podążając ku końcowemu odcinkowi tej trasy ponownie oglądamy osady denne okresowej rzeki.W jej odcinku ujściowym natrafiamy na kolejny, tym razem ciemny mułowiec z jasnymi intrakastami.

I jeszcze jeden, bardzo malowniczy warkocz warstwowań przekątnych w małej skali.Trzeba wspomnieć, że prace na tym terenie wykonywała Skawex. Kiedy zainteresowałem się wykopami, bali się czy im przypadkiem nie wstrzymam prac. Kiedy powiedziałem, że życzyłbym sobie głębszych i gęstszych wykopów powiedzieli, że nie mogą wykroczyć poza projekt. Wówczas powiedziałem, że dobre i tyle. W podzięce, za darmo przewieźli mi prawie tonę tej części Jaworzna do Chrzanowa.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji