Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-04-03 Jaworzno, na południe od Cezarówki Dolnej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4699
od września 2006

2012.04.04 19:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem udałem się na penetrację terenów położonych przy granicy Chrzanowa oraz Jaworzna. W tej okolicy wyznaczyłem sobie jedną z powierzchni badawczych. Oto jej numer oraz szczegółowa definicja. 00247 Na S od Cezarówki Dolnej, Pobocza autostrady Katowice - Kraków na odcinku od skrzyżowania z drogą do Chrzanowa po skrzyżowanie z drogą Byczyna - Stawy Groble, wraz z przyległym płatem boru po drogę graniczną. Na mapie firmy Compass miejsce penetrowane tego dnia przedstawia się następująco.Jestem na drodze granicznej i spoglądam w kierunku północnym.Patrząc w przybliżeniu ku zachodzącemu słońcu można dostrzec, że znajdujemy się na skraju młodego lasu.Zasadniczo było szaro, nie licząc zieleni sosen oraz świerków. Pobocze drogi rozjaśniały kwiaty podbiału - Tussilago farfara.Mijamy teraz brzezinę.Przy samej drodze znajdziemy lipę drobnolistna, na której pniu naniesiono oznakowania szlaków i ścieżki dydaktycznej.Zachodzące słońce dawało ciekawe efekty świetlne.Na bocznej ścieżce leżało mnóstwo liści dębu szypułkowego - Quercus robur.Tę część lasu przecina sporo rowów odwadniających.

Zalane, butwiejące, omszone gałęzie zachęcają do przyjścia tutaj na dłuższy czas kiedy wegetacja bardziej ruszy.Zasadniczo las jest dość młody, ale pozostawiono tutaj kilka starszych świerków pospolitych - Picea abies. Oto jeden z nich.Mijamy kolejną kałużę.Spenetrowałem kolejny fragment drzewostanu w średnim wieku, ale nie znalazłem tutaj niczego, godnego zebrania.

Najstarszym drzewem w tej okolicy była ta sosna zwyczajna - Pinus sylvestris. Daję jej kolo 80 lat.

Pod drzewami leży sporo chrustu. Zaiste trzeba będzie się tutaj wybrać i to co najmniej z lupą, aby zbyt dużo drewna nie wynosić.Jeszcze jeden rzut oka na zwisające gałęzie świerku pospolitego - Picea abies i ruszam dalej.Tym sposobem dotarłem do skrzyżowania leśnych dróg. W tym momencie zamiast podążać dalej w kierunku południowo-zachodnim, odbiłem zdecydowanie na zachód.

Po lewej, czyli południowej stronie drogi w drzewostanie dominuje świerk pospolity - Picea abies.

Dla odmiany po prawej, czyli północnej stronie drogi znajduje się królestwo jakieś brzozy - Betula.Jednakże świerk pospolity - Picea abies nie próżnuje i wysyła w jej kierunku siły powietrznodesantowe.Zresztą wyraźnie widać, że nie są to jakieś rachityczne drzewa.Penetrację świerczyny zostawiłem sobie na później. Na razie po prawej stronie drogi zwróciłem uwagę na modrzew szkocki zwany też eurojapońskim. Do niedawna było to Larix x eurolepis teraz prawdopodobnie będzie to Larix x marschlinsii

Mocno pyliła jakaś olsza - Alnus.Ponownie spoglądamy na stary, jak na tę okolicę las świerkowy znajdujący się po lewej stronie drogi.Tutaj znajduje się kolejne skrzyżowanie dobrych dróg. Spoglądamy wzdłuż osi drogi którą tutaj dotarłem. Kończy się ona na autostradzie. Postanowiłem dalej nie jechać.Penetruję rejon skrzyżowania. Oglądamy kolejny podbiał - Tussilago farfara, tak dla rozjaśnienia wątku.Ponadto zauważyłem wierzbę o drobnych baziach. Stawiam na Salix cinerera.

W ściółce przycupnęła rozeta ostrożnia błotnego - Cirsium palustre.Sporo jest tutaj także torfowców - Sphagnum.Teraz powróciłem do płatu świerkowego. Penetruję miejsce, gdzie na mapie zaznaczyłem niebieską plamę. Na początku przyjrzyjmy się zejściowemu porkowi brzozowemu - Piptoporus betulinus.

Na pniaku świerkowym usadowiły się chrobotki - Cladonia. Stawiam na chrobotek szydlasty - Cladonia coniocraea.

Najważniejszym mykologicznym odkryciem był masowy pojaw grzyba kapeluszowego. Ponieważ w okolicy dominowały świerki stawiam na szyszkówkę świerkową - Strobilurus esculentus.

Rozgarnąłem ściółkę w ich pobliżu. Znajdywałem zagrzebane szyszki, ale nigdzie nie znalazłem owocnika bezpośrednio wyrastającego z nich, ale wiadomo, mogłem przeoczyć obsypane szpilkami ryzomorfy.Teoretycznie, jest to gatunek pospolity, ale tak się składa, że jest to moja pierwsza szyszkówka tego gatunku.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji