bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-09-09 Odkrywanie Kotliny Chrzanowskiej - część 1
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4702
od września 2006

2008-09-09 Odkrywanie Kotliny Chrzanowskiej - część 1 #1

2012.04.06 21:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kotlina Chrzanowska to obniżenie ciągnące się od Chrzanowa do Dębu. Jego osią wodną jest rzeka nazywana między innymi Kanał Matylda. Inne nazwy to Kątecka Woda, Śmierdząca Woda, Śmierdzonka, Śmidra. Od południa Kotlina Chrzanowska graniczy z Libiążem, od północy z Jaworznem, którego częścią jest wspominany Dąb. W tym złożonym z czterech części miniserialu wystartujemy z Chrzanowa Kroczymiecha. Oto mapa firmy Compass.Cała wyprawa miała na celu uzupełnienie danych do pisanego przewodnika "Więcej niż jura". Startujemy od północnego krańca terenów przemysłowych. Dzisiaj mieści się tutaj firma zajmująca się produkcją styropianu. Równolegle do ogrodzenia biegnie dość szeroki trakt. W drzewostanie dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris oraz brzoza brodawkowata - Betula pendula.

W kilku miejscach pojawia się lipa drobnolistna - Tilia cordata.Teren jest podmokły. Tutaj między innymi pojawia się uczep amerykański - Bidens melanocarpus.

Po drodze mijamy niewielkie wzniesienie. To obwałowanie za którym znajduje się staw.Powierzchnię wody pokrywa zwarta warstwa styropianu. Oczywiście zgodnie z zasadą domniemania niewinności, wspomniana firma nie ma z tym nic wspólnego.Pomimo wszystko jest to bardzo malownicze miejsce.Wprost trudno się oderwać.

Tym nie mniej ruszam dalej. Gdyby to była otwarta przestrzeń, powiedziałbym, że w stronę zachodzącego słońca. Idziemy po prostu wzdłuż północnej krawędzi Kroczymiecha. W tej okolicy w drzewostanie dominuje lipa drobnolistna - Tilia cordata.Było to popołudniową porą i dlatego lipa drobnolistna - Tilia cordata w tym świetle wyglądała dość ciekawie.Jesteśmy teraz w przybliżeniu w połowie tego odcinka. Znajdujemy się na skraju poręby. Pozostawiono na niej kilka drzew z pierwotnego drzewostanu.

Dalsza droga wiedzie stosunkowo młodym borem mieszanym.Po pewnym czasie trafiamy na drzewostan z dominującą brzozą brodawkowatą - Betula pendula. To miejsce nieco bardziej podmokłe.

Po pewnym czasie las znowu staje się borem mieszanym, w którym dla urozmaicenia pojawia się sporo świerka pospolitego - Picea abies.

Jak przystało na las gospodarczy, znajdziemy tutaj także dąb czerwony - Quercus rubra vel. Quercus borealis var. Maxima.Jesteśmy już prawie przy końcu tego odcinka. Teraz trafiamy na płat lasu z dorodnymi drzewami. W tej okolicy znajduje się ponadto niewielka wydma.

Teraz patrzę pod nogi. W przydrożnym rowie natrafiłem na wietlicę samiczą - Athyrium filix-femina.Następnie zachwyciłem się wiszącą pomiędzy drzewami pajęczyną. Udało mi się jej nie zniszczyć.

Był też nieźle pokręcony świerk pospolity - Picea abies.Ta paproć, rosnąca na miejscu po zwalonym świerku o ile dobrze pamiętam to również wietlica samicza - Athyrium filix-femina.A to jeszcze jeden świerk, który malowniczo gubi dolne gałęzie.W sumie bór jak bór, niby jednolity w ogóle a jaki intrygujący w szczegółach.A na zakończenie tego odcinka proponuję przyjrzeć się tęgoskórom pospolitym - Scleroderma citrinum. Ostatecznie jakieś grzyby muszą być.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 07.kwietnia.2012)
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji