Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-04-10 Jaworzno - w Śródmieściu i na Korzeńcu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4711
od września 2006

2012.04.12 08:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jak co miesiąc 10, tradycyjnie byłem w Jaworznie. Przy okazji robię krótki fotoreportaż. Na początku rejon skrzyżowania ulicy Sławkowska z ul.Plac św. Jana oraz odcinek tejże w kierunku ulicy św. Barbary, której na tej mapie nie zaznaczono. Na mapie firmy Compass ten rejon oznaczyłem żółtą kropką.Okolicę, o której mowa pokazywałem w tym wątku - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/475670.html. Nie ma przymusu oglądania. Teraz muszę tylko zauważyć, że tu zaszła zmiana, wielka pozytywna zmiana. Tam gdzie zalegały zwały śmieci leżą ścięte pędy drzew i krzewów.Wszystkie śmieci oraz maskujące je chaszcze po prostu znikły.

Tak ten teren wygląda od strony ulicy Plac św. Jana. Na pierwszym planie barwinek - Vinca minor.Lilaki - Syringa vulgaris rozwinęły swoje pączki jeszcze bardziej.Nieco dalej nad murkiem kamiennym widać irgę pozioma - Cotoneaster horizontalis, która także rozwija swoje pączki.Na znajdującym się tutaj klombie można podziwiać tłum bratków.

Ostatnie zdjęcie z tej okolicy to jakiś mniszek - Taraxacum, którego przydybałem pomiędzy płytkami chodnikowymi na ulicy św. Barbary.Po wizycie w redakcji i załatwieniu ważnej sprawy osobistej okazało się, że możemy udać się w teren, aby nakręcić kilka migawek filmowych dla telewizji. Tedy zdecydowałem się na Korzeniec w rejonie Byczyny i Cezarówki Dolnej.Byłem tutaj niedawno, bo 1 kwietnia. Jak to wówczas wyglądało można zobaczyć tutaj - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/476863.html. Wtedy las przysypał śnieg. Być może spowodowało to, że teraz kwiaty można było podziwiać w większej ilości, ale po kolei. Na początek kilka sosenek przy południowej krawędzi wzniesienia i wyłaniająca się zza nich buczyna.W buczynie najbardziej rzucają się w oczy dość smukłe drzewa oraz obfitość opadłych liści.Nie trzeba się specjalnie wysilać aby znaleźć pojedyncze przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis.

Ponieważ trwa rozrzedzanie drzewostanu spotkamy i takie obrazki.Niestety zobaczymy i coś takiego.Przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis też tutaj są.

Większe skupiska tego gatunku znajdowały się od północy w miejscu ocienionym zagajnikiem modrzewiowym.Chrust bukowy też tutaj jest.Wiele modrzewi - Larix osiągnęło już spore rozmiary.Lepiej przyjrzymy się im w dalszej części tego wątku. Na razie podziwiajmy kolejne skupiska przylaszczek pospolitych - Hepatica nobilis.Północną granicą buczyny i lasku modrzewiowego biegnie dość szeroka droga.Sądząc po szyszkach, został tutaj posadzony modrzew szkocki - Larix x marschlinsii dawniej po prostu Larix x eurolepis. Na łuskach tych szyszek zauważyłem drobne kuleczki jakiegoś grzyba.Szyszek było tutaj dostatek, zebrałem część z nich, ale jeszcze nie przeglądałem dokładniej.Poza tym drzewa kwitły. Oto kwiatostany męskie.Bardzo interesująco wyglądają kwiatostany żeńskie, czyli przyszłe szyszki.

Opuszczając ten teren udokumentowałem jeszcze wysypane trociny bukowe.Poza tym na skraju lasu wyłonił się wyrzutek z ogrodu, czyli kosaciec.Była jeszcze silnie rozkrzewiona lipa drobnolistna - Tilia cordata.Na zakończenie warto zwrócić uwagę na sumaka odurzającego - Rhus typhina, który na razie przycupnął pomiędzy sosnami, ale powoli przygotowuje się do spełnienia się w roli gatunku inwazyjnego.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji