bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-08-31 Libiąż, przeprawa przez morze zielone - część 2
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4714
od września 2006

2008-08-31 Libiąż, przeprawa przez morze zielone - część 2 #1

2012.04.13 12:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Weryfikując i aktualizując szlak dla wydawnictwa Bezdroża dotarłem do linii kolejowej. Zachowując należytą ostrożność przeszedłem na drugą stronę torowiska. W tym odcinku, jak to zaznaczyłem na mapie firmy Compass będziemy się poruszać wzdłuż trasy oznaczonej kolorem zielonym.W tej okolicy do torowiska przylega leśna droga, która poprowadzono ścieżkę rowerową. Przy okazji na sośnie znalazłem niewielką kapliczkę. Według lokalnej tradycji upamiętnia ona jakąś katastrofę lub wypadek kolejowy.

W drzewostanie, jak widać dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Ta droga, jako ścieżka rowerowa biegnie początkowo w kierunku północnym.Będąc na ścieżce za sosną z jej oznakowaniem próbowałem znaleźć drogę, którą mógłbym pójść w kierunku północnym.Nie znalazłem jej i ruszyłem na zachód.Po drodze mijałem stosunkowo gęsty las. Już się obawiałem, że będę musiał się przedzierać przez te chaszcze.

W końcu po kilkunastu minutach znalazłem właściwą drogę, która jak widać jest rzadko uczęszczana.Po obu stronach drzewostan posiadał dość gęsty podszyt.Były też fragmenty luźniejsze, tak jak ten płat z turzycą drżączkowatą - Carex brizoides, której towarzyszyła orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Tutaj w drzewostanie pojawiły się dęby szypułkowe - Quercus robur w raczej zaawansowanym wieku, chociaż jak na potencjalne możliwości tego gatunku stosunkowo młode.

W sumie ta prawie polana była dość malownicza.Pokręciłem się tutaj przez dłuższy czas. Potem zerknąłem w górę aby udokumentować przynależność gatunkową tych drzew. Jak widać, jest to dąb szypułkowy - Quercus robur.Po chwili ponownie odnalazłem zarastającą drogę.Po przejściu kolejnego odcinka w drzewostanie pojawił się świerk pospolity - Picea abies.Były także charakterystyczne wykroty.Ruszyłem dalej. Trasa stawała się trochę posępna.

Tajemniczą atmosferę podkreślają także zdeformowane młode dęby szypułkowe - Quercus robur.W pewnym momencie całkiem się pogubiłem. Drogę zagrodziły mi te chaszcze.

Na domiar złego, padły mi baterie. Oczywiście czując się nieco zagubionym znalazłem inną dobrą drogę i ruszyłem nią przed siebie, wiedząc, że w najgorszym wypadku do cywilizacji mam tylko 5km. Po pewnym czasie natrafiłem na wiertnię. Od jej obsługi dowiedziałem się gdzie jestem. Poza tym byli tacy dobrzy, że odwieźli mnie pod kościół w Libiążu. To właśnie po tej przygodzie postanowiłem odnaleźć właściwy szlak startując od północnego krańca lasu. Ta wyprawa odbyła się 9 września i została już opisana w wątkach zatytułowanych Odkrywanie Kotliny Chrzanowskiej.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji