bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-08-14 Między Filipowicami a Paczóltowicami
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4734
od września 2006

2008-08-14 Między Filipowicami a Paczóltowicami #1

2012.04.22 09:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po długim arkozowym serialu proponuję kolejny historyczny przerywnik. Cofamy się do połowy sierpnia 2008 roku. Na mapie firmy Compass zaznaczyłem cztery odwiedzone wówczas miejsca.W punkcie pierwszym, czyli przed kościołem w Filipowicach uwieczniłem kwitnącą magnolię. To Magnolia liliflora.
Następnie zwróciłem uwagę na kwitnącą krzewuszkę - Weigela florida.Ponieważ była to wycieczka rodzinna przemieszczaliśmy się samochodem. Więcej czasu spędziliśmy w punkcie drugim, czyli w rejonie kościoła w Nowej Górze. Na początku mała architektura z czarnego marmuru.

Teraz spoglądamy na zewnątrz, aby obejrzeć pomnikową lipę szerokolistną - Tilia platyphyllos.Oto zbliżenie jej gałązek.

Spora część kościoła została zbudowana z piaskowców filipowickich.W tej części dominują dolomity diploporowe.Oto widok ogólny fasady kościoła.

Przed kościołem znajdują się dwie figury. Oto św. Piotr i św. Paweł apostoł.

Następnie dość szybko przemieściliśmy się w rejon Paczółtowic. Na początek punkt trzeci, czyli okolica nowej drogi łączącej tę wieś z Dębnikiem.W tej okolicy najważniejszym zabytkiem wykonanym z czarnego marmuru jest słynna Boża Męka.Zabytek ładny, ale otoczenie nieciekawe.Ale i tutaj można się rozejrzeć za roślinami. Oto rolnica pospolita - Sherdardia arvensis. Wbrew nazwie, gatunek rzadki.Jesteśmy już w otoczeniu kościoła w Paczółtowicach, czyli punkcie czwartym. Zgodnie z tym co napisałem w poprzednim zdaniu obejrzymy sobie jego otoczenie. Sam kościół pokazywałem w innych wątkach dotyczących tego miejsca. Na początku płyty dewońskiego wapienia z Amfipora ramosa.

Dalej idzie płyta z brekcją tektoniczną z przerostami różowego marmuru. Być może pochodzi z obrzeża złoża lokalnego marmuru zwanego różą paczółtowską.Towarzyszą jej liczne kawałki prawdziwego czarnego marmuru.Dla potwierdzania miejsca, w którym się znajdujemy polecam obejrzeć miejscową dzwonnicę.Następnie zaglądamy na pobliski cmentarz. Oto dwa standardowe wyroby miejscowych kamieniarzy.

A na zakończenie pozwoliłem sobie sfotografować zestaw pieśni religijnych dla kierowców.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji