Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-04-19 Katowicki spacer botanika
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4736
od września 2006

2012.04.23 22:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia odwiedziłem Katowice, ponieważ miałem zamiar wziąć udział zebraniu oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Oczywiście po drodze sfotografowałem to i owo. Wysiadłem na przystanku przy ulicy al. W. Korfantego, tuż przy narożniku Superjednostki, na który spojrzałem zza rozkwitającej jabłoni purpurowej - Malus purpurea.

Nieopodal znajduje się śliwa wiśniowa - Prunus cerassifera w jednej z odmian o purpurowych liściach.

Po chwili znad zieleniejącego ligustru - Ligustrum vulgare zerknąłem w stronę gmachu Muzeum Ślaskiego.W tej okolicy znajduje się jeszcze migdałek trójklapowy - Prunus triloba.

Jestem już w sąsiedztwie Skarbka, na który spoglądam poprzez śliwę wiśniową - Prunus cerassifera o białych kwiatach i zielonych liściach.

Tuż obok znajduje się lipa drobnolistna - Tilia cordata, w której koronie uwiła gniazdo sroka.Na remontowanym rynku udokumentowałem mocno przycięty głóg - Crataegus.

Zerkam teraz w ulicę św. Jana, którą poszedłem dalej.Bardzo szybko przeszedłem pod linią kolejową. Teraz zająłem się zieleniną na poboczu ulicy Kochanowskiego.W tym gronie dominuje glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium maius.Towarzyszą mu mniszki - Taraxacum sp. sp.Jest tutaj również łopian - Arctium. Oczywiście w tym stadium nie podejmuję się oznaczenia gatunku.Jest i wszędobylski podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Był też krzew. Oto po prostu malina właściwa - Rubus idaeus.Tuż obok znajduje się silnie przycięty orzech włoski - Juglans regia.

Dalszy ciąg ulicy Kochanowskiego nie wygląda zachęcająco.Jednakże i tutaj znajdziemy jakieś trawy.Nie brak także mniszka - Taraxacum.Oczywiście enklawą zieleni w tej okolicy jest plac Karola Miarki.Tutaj nie fotografowałem wszystkiego. Oto klon zwyczajny - Acer platanoides.

Dalej szedł rozkwitający kasztanowiec. Podejrzewam Aesculus pavia, ale będę to jeszcze musiał sprawdzić. Wykluczam kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum.A to już ulica Jagiellońska.Tutaj mniszek - Taraxacum sp. sp. już kwitł.Pomiędzy domami znajdują się i takie enklawy dzikiej przyrody.Idziemy dalej. Tutaj wyrasta przymiotno kanadyjskie, obecnie Conyza canadensis - czyli konyza kanadyjska.Jest też inny gatunek mniszka - Taraxacum sp. sp.

Jednakże rośliny zielne oraz byliny jak się powiada w popularnej reklamie to pikuś. Ważne są inne narastające problemy, takie jak ten klon jawor - Acer pseudoplatanus, który usadowił się pod ścianą kamienicy.Ponieważ bardzo mi się spieszyło ostatnim zdjęciem tego fotoreportażu będzie rzut oka na gmach, który dla wielu Ślązaków będzie nazywał się "Decymberhaus".

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji