bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-08-07 Na wschód od Żarek - część 2
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4742
od września 2006

2008-08-07 Na wschód od Żarek - część 2 #1

2012.04.26 00:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy nasz spacer doliną Chechła. W dalszym ciągu podążamy na południe. Teraz będzie to trasa oznaczona na mapie firmy Compass kolorem fioletowym.Wędrujemy skrajem wysokiego lewego brzegu doliny.Mijamy ogrodzony teren. Tutaj znajdują się uprawy leśne.Okolica jest raczej podmokła, o czym świadczą liczne tutaj torfowce - Sphagnum.Zbiorowiska wzbogaca skrzyp leśny - Equisetum sylvaticum.Bliżej krawędzi lasu trafiają się olsze czarne - Alnus glutinosa.Oto kolejne egzemplarze skrzypu leśnego - Equisetum sylvaticum.

Pojawiła się tutaj także bielistka siwa - Leucobryum glaucum.Teraz drzewostan ma charakter boru słabo mieszanego.Oto kolejna malownicza atrakcja. Jest nią skupisko paproci. O ile dobrze pamiętam to nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Zza drzew prześwituje kompleks łąkowy, po którym nieźle kręci Chechło.W tej części lasu przewagę zdobyła orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Przekroczyliśmy kolejną dolinkę. Idziemy w dalszym ciągu na południe.

Kolejny raz spotykamy się z torfowcem - Sphagnum. Podejrzewam, że to jeden z gatunków podlegających ochronie ścisłej.W drzewostanie w dalszym ciągu dominują sosny zwyczajne - Pinus sylvestris. Te drzewa są starsze niż dotychczas mijane.W ich cieniu znajdziemy rachityczne świerki pospolite - Picea abies.Teraz dodatkowo pojawia się jarząb pospolity - Sorbus aucuparia.Drzewostan jest dość gęsty i niczym specjalnym się nie wyróżnia.Teraz w runie lasu mamy turzycę drżączkowatą - Carex brizoides oraz mieszankę paproci.Cały czas znajdujemy się dość blisko krawędzi doliny Chechła.Czasami biegnąca tędy droga jest bardzo dobra.Część lasu została rozrzedzona.

W końcu dotarliśmy do rzeki Chechło. Teraz woda jest uderzająco czysta.

Także tutaj rzeka nieźle kręci. W tym momencie płynie blisko prawego stromego brzegu.W dalszym ciągu, tak jak w poprzednim odcinku zwraca uwagę bujna roślinność.

Są też jakieś leśne oznaczenia na drzewach.Teraz zerkając na rzekę staramy się trafić na przeprawę.Na razie jesteśmy skazani na przedzieranie się przez bujną zieleń łąki.

Póki co rzeka nie puszcza na drugi brzeg.

Tym nie mniej zdecydowanie podążamy na południe. W drzewostanie pojawił się okazały buk zwyczajny - Fagus sylvatica, co w tej okolicy należy uważać za osobliwość.Są też trywialne rośliny zielne, jako to kolczurka klapowana - Echinocystis lobata oraz sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji