bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-08-07 Na wschód od Żarek - część 3
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4744
od września 2006

2008-08-07 Na wschód od Żarek - część 3 #1

2012.04.26 23:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W ostatniej części tego mini serialu podążamy jeszcze przez chwilę w kierunku południowym. Naszym celem było dotarcie do przeprawy a następnie powrót wzdłuż prawego brzegu Chechła do Żarek. Na mapie firmy Compass trasę tego odcinka oznaczyłem kolorem ciemnoniebieskim.Teraz przede wszystkim spoglądamy na las znajdujący się na prawym brzegu rzeki. Ta skrywa się w gęstwinie w dolnej części tego zdjęcia.Tutaj w zaroślach, wciąż jeszcze na lewym brzegu rzeki trafiła się częściowo chroniona kalina koralowa - Viburnum opulus.

Ponownie znajdujemy się na szerokiej polanie.Zbliżyłem się do rzeki. Teraz na pierwszym planie widzimy pokrzywę zwyczajną - Urtica dioica a na dalszym chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.

Szukając najbliższej przeprawy ponownie zerkamy w kierunku prawego brzegu. Tutaj na skraju lasu pysznił się sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum.Mijamy teraz niewielką wysepkę. Tutaj woda sączy się cienkim strumykiem.Właśnie przeprawiliśmy się na prawy brzeg. Od tej chwili będziemy iść ku północy, czyli w stronę Żarek.Przeszedłem nieco dłuższy odcinek, po czym zerknąłem za siebie.Rozglądając się wokół zauważyłem w runie lasu płożący się bluszcz pospolity - Hedera helix.Były też tutaj liczne pułapki na grzyby.Z wysokiej skarpy zerkam teraz na znajdującą się w dole polanę. Na skraju lasu moją uwagę przykuł dość okazały świerk pospolity - Picea abies.

I ponownie zwracamy uwagę na bluszcz pospolity - Hedera helix, który w tej okolicy opanował liczne drzewa.

Przyjrzyjmy się im blisko, coraz bliżej.

W pewnym momencie zauważyliśmy ślady cywilizacji.Tutaj także natrafiliśmy na ucywilizowane źródełko.Jego otoczenie maskowały paprocie oraz skrzyp leśny - Equisetum sylvaticum.Idąc dalej mamy ciekawą zieleń i kolejne ślady cywilizacji. Moim zdaniem winę za ten stan rzeczy ponosi bardzo wylewne Chechło.Jesteśmy już w połowie odcinka biegnącego prawym brzegiem Chechła. Teraz w podmokłej partii lasu znajdujemy kępy mchu płonnika - Polytrichum commune.Zbliżamy się do wielkiego rozlewiska. Teraz nad niską zieleń wybija się pałka szerokolistna - Typha latifolia.Nad brzegiem rozlewiska ciągnie się podmokły las.

Tutaj też znajdują się dość malownicze świerki pospolite - Picea abies.Dominują drzewa liściaste, a wśród nich olsza czarna - Alnus glutinosa. Poza tym mamy tutaj po lewej rachityczny świerk pospolity - Picea abies a pośrodku rachityczną, rozwidloną sosnę zwyczajną - Pinus sylvestris.Cały czas poruszamy się w kierunku północnym.Ponownie zbliżyliśmy się do Chechła. Tutaj w tłumie drobnicy zwraca uwagę okazała sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Rzeka z tej perspektywy prezentuje się bardzo ładnie.W tym momencie postanowiłem przerwać dokumentację. Było by zbyt sporo powtórek. Bardzo szybko podążyliśmy w kierunku zachodnim. Tuż przed opuszczeniem lasu uwieczniłem robinię akacjową - Robinia pseudoacacia ciekawie rozświetloną przez zachodzące słońce.

Do centrum Żarek powracaliśmy ulicą Reymonta. 20 kwietnia 2012 roku okolicę przez którą wędrowaliśmy objął wielki pożar. Prawdopodobnie teren przez który wędrowaliśmy nie ucierpiał.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji