Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-04-26 Katowicki powrotny spacer botanika
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4750
od września 2006

2012.04.29 13:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po zebraniu PTB oraz omówieniu ważnych kwestii związanych z nadchodzącym 18 majem musiałem jakoś dojść do przystanku przy ulicy P. Skargi. Tym razem wybrałem następujący wariant. Na początku ulica Jagiellońska i przyległy do niej plac B. Chrobrego. Tutaj moją uwagę przyciągnął jarząb pospolity - Sorbus aucuparia występujący w roli epifitu w koronie robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.

Zerkam teraz w dół ulicy J. Lompy.Tutaj w nasadzeniu ulicznym wyróżnia się klon zwyczajny - Acer platanoides w odmianie kulistej.Oczywiście nie jest tutaj sam. U podstawy pnia jednego z nich usadowił się dziki bez czarny - Sambucus nigra.Tuż obok w szczelinach pomiędzy kostką brukową pojawiły się mniszki - Taraxacum.Jest też bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Jestem już przy ulicy Wojewódzkiej. Tutaj pomiędzy kamienicami zwraca uwagę zielona plama.Tym drzewem jest jak widać wyraźnie lipa drobnolistna - Tilia cordata.Tutaj znajduje się przejście podziemne. Nad nim na terenie kolejowym rośnie wierzba iwa - Salix caprea. Dokładniej rzecz biorąc jest to osobnik żeński.

Po opuszczeniu przejścia podziemnego trafiamy na ulicę Mielęckiego.Jeśli chodzi o świat roślinny to w tej okolicy na uwagę zasługuje topola osika - Populus tremula, która usadowiła się na gzymsie budynku opodal skrzyżowania z ulicą Dworcowa.

W tej samej okolicy usadowiła się również brzoza brodawkowata - Betula pendula.Wchodzę w teraz w ulicę Dyrekcyjną. Tego dnia o strony ulicy Dworcowej była ona ciemnym tunelem.Tutaj na pierwszą zieleninę natrafiłem dopiero przed skrzyżowaniem z ulicą Warszawską. Był to mniszek - Taraxacum.Trafił się również podbiał pospolity - Tussilago farfara.A to już teatr i ulica Warszawska.Jestem już przy południowej krawędzi rynku.Trwają tutaj pełną parą prace remontowe. Tym nie mniej są zielone akcenty. Oto lipa drobnolistna - Tilia cordata.Zerkam teraz w ulicę Mickiewicza.Tutaj pod bankiem rosną dwa drzewa.

Pierwszym jest kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum. Właśnie rozpoczął kwitnienie.Drugie drzewo sprawia wrażenie moreli - Prunus armeniaca.

Dochodzę już do ulicy P. Skargi.Tutaj także znajdziemy klon zwyczajny - Acer platanoides w odmianie kulistej.Zielony tłum pod nogami rozjaśnia kwitnący mniszek - Taraxacum.Jest także wszędobylska bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Znalazła się także pozostałość jaśminowca - Philadelphus.Trochę uwagi postanowiłem poświęcić łanowi pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioca. Niestety nie wypatrzyłem na suchych pędach grzyba zwanego obecnie Calloria neglecta.Jest jeszcze krwawnik - Achillea millefolium.A na zakończenie kolejne dwa narastające problemy. Lipa drobnolistna - Tilia cordata oraz klon jesionolistny - Acer negundo, które usadowiły się w piwnicznym okienku.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji