Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-04-28 Jaworzno, las na południe od Cezarówki Dolnej - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#0

2012.04.30 16:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zapraszam ponownie na ziemię chrzanowską. Tym razem na celownik swojego aparatu wziąłem większy kompleks łąkowy zwany Porębiska. W niedalekiej przyszłości ma tam powstać szyb Grzegorz dla Kopalni Węgla Kamiennego. Aby dojść do łąk musiałem przejść przez las. Na mapie firmy Compass zaznaczyłem całą podzieloną na cztery części trasę. Na początku odcinek czerwony.Jestem przy północno-wschodnim narożniku lasu. Las jest jedną z wielu moich powierzchni badawczych. Nosi ona numer 00249 i jest zdefiniowana nastepująco: Na S od Ceazrówjki Dolnej, pasmo boru w osi byłej linii kolejowej Chrzanów - Jaworzno, na trawersie wzgórza Korzeniec. Tedy startujemy. Na początku zerkam z biegiem autostrady w kierunku południowo-zachodnim.Las jest dość zaniedbany, częściowo podmokły. W warstwie krzewów dominują jeżyny, przez co jest to raj dla balologów oraz zwolenników niekontrolowanej akupunktury.Ponadto w warstwie krzewów spory udział ma czeremcha zwyczajna - Padus avium.

W runie miejscami dominuje zawilec gajowy - Anemone nemorosa.Jest tutaj sporo martwego drewna, które czasami tworzy malownicze przeszkody.Oto powalona, ale jeszcze żywa brzoza brodawkowata - Betula pendula.Był też martwy świerk pospolity - Picea abies.Runo ozdabiają także wysoko wyniesione kępy paproci.Trafił się również fiołek Rivina - Viola Riviniana.Przyjrzyjmy się ponownie lasowi jako takiemu.

Spory udział ma tutaj świerk pospolity - Picea abies.

Cały czas znajdujemy się przy północnej krawędzi tego lasu. Teraz oglądamy lepiężnik biały - Petasites albus oraz szczawik zajęczy - Oxalis acetosella.

Ta część lasu jest bardzo podmokła. Tutaj mamy gatunek jak najbardziej pasujący do tego siedliska. Oto różyczki pępawy błotnej - Crepis paludosa.Przyjrzyjmy się teraz rozwijającym się paprociom. To prawdopodobnie jest wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Ta to zdecydowanie nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Odeszliśmy od części brzeżnej. Teraz drzewostan nieco się rozluźnił.Teraz mijamy dość okazałą brzozę brodawkowatą - Betula pendula.

Kiedyś ten las, co zaznaczyłem na wstępie, przecinała linia kolejowa. Oto przepust pod pozostałościami nasypu.A tak teraz wygląda nasyp byłej linii kolejowej.Idę teraz w kierunku południowym. Tutaj w osi rowu widać wiązówkę błotną - Filipendula ulmaria oraz towarzyszący jej szczawik zajęczy - Oxalis acetosella. W drzewostanie jak widać występuje dąb czerwony - Quercus borealis var. Maxima.Część lasu została wycięta. Teren uprawy leśnej został ogrodzony.W drzewostanie napotkałem ponadto buk zwyczajny - Fagus sylvatica.W tej, już niemalże końcowej części tego odcinka znalazłem kolejny okaz fiołka Rivina - Viola riviniana.

Idąc w osi rowu dotarłem w okolicę autostrady. Tutaj gromadzi się woda.W tym momencie ponownie zdecydowałem się zagłębić w las. Na jego dnie zalega sporo martwego drewna, ale brak było widocznych gołym okiem grzybów.Niejaką atrakcją były i takie prawie nie oczyszczone świerki pospolite - Picea abies.Mijam teraz kolejną uprawę leśną.W jej okolicy pojawiły się okazałe mchy. Wydaje mi się, że to po prostu żurawiec falisty - Atrichum undulatum.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji