Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-04-28 Jaworzno, las na południe od Cezarówki Dolnej - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#0

2012.04.30 19:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy wędrówkę po lesie w rejonie Cezarówki Dolnej. Jak widać z mapy firmy Compass ma on w ogólnym zarysie kształt trójkąta prostokątnego. W tym odcinku poznamy jego południowo-zachodni zakątek. Trasa jest oznaczona kolorem ciemnoniebieskim.Jak widać w tej partii lasu dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris z delikatną domieszką świerku pospolitego - Picea abies. Znajdujemy się dość blisko autostrady.

Tym nie mniej na razie idziemy lasem.

Wśród krzewów pojawia się tutaj nawet malina właściwa - Rubus idaeus.Ponieważ bardzo spieszyło mi się do kompleksu łąkowego, gdyż to on był celem mojej wycieczki udałem się dość szybko w kierunku autostrady.Po drodze w drzewostanie natknąłem się na sosnę Banksa - Pinus Banksiana.Ponadto w runie lasu w miejscu nieco podmokłym natrafiłem na skupisko torfowców - Sphagnum.Prawdopodobnie ten las w związku z budową szybu Grzegorz przetnie jakaś droga, o czym zdają się świadczyć te znaki na drzewach.

Ale na razie czas na zieloność. Oto płat podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria.A to już autostrada. Oto widok w kierunku wschodnim.Oto to widok w kierunku zachodnim.A niedaleko miejsca w którym stałem wystąpił wilczomlecz sosnka - Euphorbia cyparissias. Pomiędzy zdrowymi osobnikami znajdowały się okazy porażone przez Aecidium euphorbiae.

Następnie dość szybko przeszedłem około 100m i ponownie wszedłem w las, w którym w dalszym ciągu dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.W tej okolicy w runie lasu pojawiły się płaty rokietnika pospolitego - Pleurozium schreberi, gatunku częściowo chronionego.W tej partii drzewostanu las sprawiał wrażenie boru mieszanego. Na dnie leżało sporo martwego drewna. Grzybów widocznych gołym okiem w dalszym ciągu nie znalazłem

Z drzew liściastych w tej okolicy wystąpił jarząb pospolity - Sorbus aucuparia.Na następnych drzewach odnalazłem kolejne niepokojące znaki.Kolejnym amerykańskim gatunkiem w tej okolicy była sosna smołowa - Pinus rigida.

Powoli zbliżam się do krawędzi lasu. Zza drzew prześwituje ekoton będący częścią kompleksu łąkowego.Po drodze mijam kolejną młakę.Do łąki jest blisko, coraz bliżej.Zanim pójdziemy dalej przyjrzyjmy się kolejnemu torfowcowi - Sphagnum. Podejrzewam, że jest to gatunek z grupy ściśle chronionych inny niż ten, którego pokazałem wcześniej.

A to już rzeczywisty skraj lasu oraz kompleksu łąkowego.Ciąg dalszy nastąpi.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji