Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-04-28 Jaworzno, łąka na południe od Cezarówki Dolnej - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#0

2012.04.30 22:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto trzecia część serialu o okolicy, gdzie w niedalekiej przyszłości powstanie szyb Grzegorz. W tym odcinku poznamy południowo-wschodni zakątek kompleksu łąkowego zwanego Porębisko. Całość jest również jedną z moich powierzchni badawczych o numerze 00248. Definiuję ją następująco" Na S od Cezarówki Dolnej, łąki położone pomiędzy autostradą Katowice - Kraków a była linia kolejową Chrzanów - Jaworzno.Na mapie firmy Compass wygląda to tak.Fotoreportaż obejmuje teren pomiędzy krawędzią lasu a równoległym doń kanałem. Na początku musimy przedrzeć się przez skupisko trzciny pospolitej - Phragmites australis.

Pomiędzy trzcinami większe połacie zajmowała wiązówka błotna - Filipendula ulmaria.Jak widać trzcina pospolita - Phramites australis panuje na sporym obszarze. Linię kanału wyznacza brzoza brodawkowata - Betula pendula.

W tej okolicy znajdują się także wyraźne ślady bytności dzików.

Pomiędzy trzcinami i drzewami widać pojedyncze kwitnące czeremchy pospolite - Padus avium.Z roślinności zielnej bez trudu można rozpoznać dzięgiel leśny - Angelica sylvestris.A teraz znajduję się w kępie wierzby - Salix, w której gościnę znalazła czeremcha pospolita - Padus avium.

W wielu miejscach tego terenu stagnuje woda. Prawdopodobnie są to naturalne wypływy traktowane jako źródło o zatrzymanym odpływie.Stoję teraz nad brzegiem kanału i spoglądam początkowo na południe a następnie na północ.

Zanim go przekroczyłem przyjrzałem się niektórym roślinom. Oto starzec kędzierzawy - Senecio rivularis.Jest i knieć błotna - Caltha palustris.Zbliżyłem się do kanału i jeszcze raz spoglądam na porastające jego brzegi brzozy brodawkowate - Betula pendula.Woda w kanale jest bardzo czysta.Przeszedłem teraz na drugą stronę i zerkam ku północy. Jak widać Porębisko to równina. Szpaler drzew przy północnej krawędzi to oś byłej linii kolejowej.Zerkam jeszcze na południe. Istotnej różnicy w wyglądzie tego miejsca brak.W kolejnej części pojawią się grzyby, w tym jeden, moim zdaniem bezzasadnie uważany za coś bardzo rzadkiego.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji