bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-08-21 Od Chrzanowa do Libiąża - część 1
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4772
od września 2006

2008-08-21 Od Chrzanowa do Libiąża - część 1 #1

2012.05.04 21:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kota jak wiadomo powszechnie można obedrzeć ze skóry na wiele sposobów. Na wiele sposobów można także przemierzyć przestrzeń pomiędzy dwoma dość dużymi miejscowościami. Tym razem do Libiąża pójdziemy przez wzgórze Gumnice Duże. Kilka fotoreportaży z tej okolicy już zamieściłem w tym dziale. Oto linki do niego, gdyby komu chciało się patrzeć: https://www.bio-forum.pl/messages/3280/415077.html. Tym razem testowałem odcinek trasy do przewodnika Więcej niż jura zatytułowanej "Przez trzy potrójne pogranicza". Na mapie firmy Compass wyglądało to następująco.Fotoreportaż zaczynam w miejscu, gdzie ulica Stara Huta łączy się z ulicą Powstańców Styczniowych. Oto punkt pierwszy. Jest to obecnie modna okolica do budowy domów.

W tle widać halę Fabloku.Szybko zbliżam się do punktu drugiego. To miejsce, gdzie znajduje się kilka zakładów branży spożywczej.Punkt trzeci to miejsce, gdzie leśna droga odbija od przedłużenia ulicy Powstańców Styczniowych.Starałem się nie marudzić i bardzo szybko dotarłem do punktu czwartego. Tutaj z poręby zerknąłem na wschód. Na horyzoncie wyłaniają się wzgórza Żelatowa oraz Zbójnik.Tutaj też uchwyciłem kwitnący wrzos - Calluna vulgaris.

Następnie po przekroczeniu linii energetycznej odbiłem w lewo od głównej drogi leśnej i zacząłem zdobywać Gumnice Duże. Jesteśmy pomiędzy punktem czwartym a piątym.Zwróciłem uwagę na to, że w drzewostanie znajduje się sporo sosny wejmutki - Pinus strobus.

Najwięcej zdjęć wykonałem na obszarze szczytowych partii wzgórza Gumnice Duże, czyli w punkcie piątym. Drzewostan jest tutaj bardzo gęsty. W drzewostanie początkowo dominuje świerk pospolity - Picea abies.Nad świerkami znajdziemy sporo sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.

Były też drzewa liściaste. W runie lasu znajdywałem liczne paprocie. Dominowała, moim zdaniem nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata.Najbardziej niesamowite wrażenia sprawił drzewostan modrzewiowy porastający szczyt oraz stoki południowe wzgórza. Na części drzew znalazłem czerwone kropki. Wówczas wydawało mi się, że to ostatnie chwile tego lasu.Modrzewiom towarzyszy między innymi buk zwyczajny - Fagus sylvatica.Przyjrzyjmy się jednak modrzewiom. Nie wiem, czy ten efekt zawdzięczam aparatowi czy też specyficznej grze świateł.Z aparatem musiało być prawie wszystko w porządku o czym świadczy widok tego skupiska nerecznicy samczej - Dryopteris filix-mas na tle modrzewi - Larix.Powoli opuszczamy część lasu z modrzewiami.Na południowym obrzeżu tej części lasu ponownie pojawiają się drzewa liściaste. Dominują tutaj lipa drobnolistna - Tilia cordata oraz buk zwyczajny Fagus sylvatica.Punkt szósty to skraj lasu opodal drogi, która może być uznana za północną obwodnicę Libiąża.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji