Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-05 Niepołomice - droga z Kozich Górek
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4788
od września 2006

2012.05.09 23:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym odcinku kończymy nasz spacer po poszczy Niepołomickiej. Na mapie firmy Compass jego trasę oznaczyłem kolorem żółtym.Zarówno po drodze do miejsca masowych mordów co pokazałem w poprzednim odcinku jak i pod tablicą informacyjną wyrastała gwiazdnica wielkokwiatowa - Stellaria holostea. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy tablicy.Obelisk jest niedaleko.Zbliżamy się powoli do niego. Zdając sobie sprawę, jaką tragedią jest naznaczone to miejsce staram się pomimo wszystko botanizować. Oto kwitnąca trybula leśna - Anthriscus sylvestris.Czas teraz na chwilę zadumy.

Wracamy. Po drodze oglądamy możylinek trójnerwowy - Moehringia trinervia.

Dalej idzie berberys zwyczajny - Berberis vulgaris. Na kwitnącym krzewie było sporo ubiegłorocznych owoców. Widać podaż była znacznie większa niż popyt. Możliwe, że ptactwo, dla którego był przeznaczony ten przysmak wybrało miejskie karmniki.Teraz zdecydowanie ruszamy w kierunku wschodnim. Biegnie tędy asfaltowa dróżka.Jak już pisałem, Kozie Górki to wydmy. Droga przecięła je. Wskutek tego pojawiły się kroczące sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.Być może pod tymi sosnami spoczywają pomordowani, chociaż drzewa wyglądają na dużo młodsze.Na piaszczystym podłożu bardzo dobrze czuje się wilczomlecz sosnka - Euphorbia cyparissias.Idąc dalej zauważamy kolejne egzemplarze dębu czerwonego - Quercus borealis var. Maxima.

Wzdłuż drogi biegnie rów odwadniający. Wśród zieleniny wybija się glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium maius. Dominuje czosnaczek pospolity - Alliaria petiolata.Są też paprocie, wśród których dominuje wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Nieco dalej w lesie była także nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.W pewnym momencie korzystając z okazji opuściliśmy asfalt i wybraliśmy normalną ścieżkę.Z lasu do drogi dopływał dość wartki strumień. Odwadnia on wschodni skraj Kozich Górek.Tuż przed leśnym parkingiem trudno było o coś, czego do tej pory nie było, dlatego skupiłem się na gajowcu żółtym - Lamium galeobdolon.Na zakończenie pozwoliłem sobie uwiecznić porzeczkę dziką znaną także jako porzeczka czerwona - Ribes spicatum (Ribes schlechtendalii lub Ribes rubrum).

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji