Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-08 Trzebinia - zalew Chechło przed sezonem
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4793
od września 2006

2012.05.10 22:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia wpadliśmy na chwilę nad zalew Chechło, którego znaczna część znajduje się na terytorium Trzebini. Oto sytuacja z mapy firmy Compass. Miejsce fotoreportażu jest oznaczone kolorem jasnoniebieskim.Byliśmy tutaj z ekipą Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej. Pretekstem były pierwsze tegoroczne ataki żmii zygzakowatej. Gadziny nie znaleźliśmy. Powiedziałem, co wiedziałem przy okazji udokumentowałem jak to teraz wygląda.

W zaroślach znajdziemy między innymi dąb szypułkowy - Quercus robur.Jest jeszcze coś.Jak widać na tym przykładzie apele o ochronę środowiska są nieskuteczne.A teraz krótki przerywnik botaniczny. Oto przetacznik ożankowy - Veronica chamaedrys.Jest jeszcze rosnąca blisko wody lipa drobnolistna - Tilia cordata.Pomiędzy innymi lipami drobnolistnymi - Tilia cordata znajdziemy jeszcze więcej śmieci. Na szczęście nie są to jakieś znaczące ilości.

Wchodzę teraz w las znajdujący się przy północnym brzegu zalewu. Tutaj moją uwagę przykuła ogromna narośl na pniu brzozy brodawkowatej - Betula pendula.

Część lasu była wyraźnie podtopiona.W tej bujnej zieleni łatwo tak o żmiję jak i zaskrońca.Opuściliśmy las. Jestem teraz w okolicy korony zapory. Na początku dąbrówka rozłogowa - Ajuga reptans.

Był też owocujący podbiał pospolity - Tussilago farfara.Jego żółtym następcą jest dominujący teraz mniszek - Taraxacum sp. sp. Tutaj odwiedza go pszczolinka paskowana.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji