bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-07-29 Filipowice, Nowa Góra, Miękinia
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4794
od września 2006

2008-07-29 Filipowice, Nowa Góra, Miękinia #1

2012.05.11 10:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po wpisaniu wszystkich aktualnych fotoreportaży sięgam do swojego archiwum. Oto trzy migawki z Filipowic, Nowej Góry oraz Miękini. Zdjęcia powstały przy okazji pozyskiwania okazów do ogrodu geologicznego przy Muzeum w Chrzanowie. Na początku oczywiście mapa firmy Compass.Zaczynamy w Filipowicach, w rejonie oznaczonym fioletową kropką. Tutaj pozyskiwaliśmy karbońskie piaskowce.

Skały jak widać zalegają nieco ukośnie, co ma związek z ruchami tektonicznymi, dzięki którym powstał Rów Krzeszowicki.

My interesowaliśmy się luźno zalegającymi kamieniami. Niektóre z nich mają bardzo ciekawe zabarwienie.Oto kolejny kamyk.

Następnie dość szybko przejechaliśmy do Nowej Góry. Tutaj w punkcie oznaczonym niebieskim kółkiem odkryłem kamieniołom z wapieniami komórkowymi. Oto fragment tej formacji.

Punkt trzeci, czerwona kropka na mapie, to kamieniołom porfiru w Miękini. Tym razem zdjęcia wykonywałem w środkowej części północnej ściany wyrobiska. Na początku porfir z wyraźnymi oznakami wietrzenia.Dość ciekawa była struktura, która mogła powstać po zastygnięciu szybko płynącego strumienia magmy.

Część tej formacji spękała poprzecznie.Całość kończymy motywem botanicznym. Co prawda to tylko brzoza brodawkowata - Betula pendula w dość ekstremalnym środowisku, ale dobre i to.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji