Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-11 Chrzanów Śródmieście - tysięczny wątek
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4796
od września 2006

2012.05.11 21:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
I wreszcie nastała upragniona chwila. Ten wątek jest tysięcznym spośród zamieszczonych w moich wędrówkach. Uznałem, że najlepiej będzie zamieścić świeży fotoreportaż i do tego z centrum Chrzanowa. Zaczynam od parkingu na zapleczu Urzędu Stanu Cywilnego i zerkam w kierunku ulicy Sokoła. Drzewo po lewej stronie to klon jawor - Acer pseudoplatanus. Przy ulicy Sokoła rosną kasztanowce zwyczajne - Aesculus hippocastanum. W tle znajduje się jeszcze budynek byłego Sokoła, który po licznych przebudowach oraz termoizolacji całkowicie utracił swój zabytkowy charakter.W cieniu kasztanowców posadzono berberys Thunberga w odmianie purpurowej - Berberis thunergii cv. AtropurpureaOto zbliżenie kwiatostanów tego krzewu.Krzewy rosnące w pełnym słońcu są bardziej wybarwione.Następnie przeszedłem na drugą stronę ulicy Sokoła. Tutaj pod stacją Trafo penetrowałem zielsko z dużym udziałem pokrzywy zwyczajnej. Nie ukrywam, że liczyłem na kolejne stanowisko Calloria. Grzyba niestety nie było. Były za to śmieci.Wśród tej zieleniny po lewej stronie znajduje się pokrzywa zwyczajna - Urtica dioca a po prawej większa ilość mierznicy czarnej - Ballota nigra.Obchodzę teraz stację Trafo. Tylko pokrzywy zwyczajne - Urtica dioca oraz śmieci. Grzybów brak.

Przekroczyłem teraz skrzyżowanie ulicy Sokoła z ulicą Grunwaldzką. Znajduje się tutaj opuszczony gmach, który stopniowo zagospodarowuje przyroda.Zbliżam się powoli do skrzyżowania z ulicą Słowackiego. Oto kwitnący klon jawor - Acer pseudoplatanus.Wchodzę teraz do parku. Po lewej stronie znajduje się budynek będący obecnie siedzibą jednego z wydziałów starostwa powiatowego.Oto jeden z widoków ogólnych.Zerkam teraz w koronę okazałego platana klonolistnego - Platanus x acerifolia.Spod niego zerkam w kierunku fontanny. Po lewej stronie mamy kwitnący złotokap zwyczajny - Laburnum anagyroides.W parku znajdują się także kępy ciekawych bylin. Oto kopytnik pospolity - Asarum europaeum.

Podczas spaceru po parku rozglądałem się jeszcze za grzybami. Niestety nie było ich wiele. Oto moim zdaniem czernidłak błyszczący - Coprinus micaceus.Był jeszcze drzewnik atakujący podagrycznika - Aegopodium podagraria. Do niedawna była to Plasmopara umbelliferarum. Teraz jak zauważyłem akceptowaną nazwą jest Plasmopara nivea.

A to już płat z rogownicą pospolitą - Cerastium holosteoides vel Cerastium caespitosum.Oto zbliżenie jej kwiatów.W tym tłumie znalazło się kilka okazów porażonych przez wroślika - Peronospora conferta.I to by było na tyle. Jak na - przypominam tysięczny wątek - wystarczy.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji